Brusel 26. marca (TASR) - Rusko a EÚ vyriešili "90 percent problémov" spojených s rozšírením vzájomnej zmluvy o partnerstve o desať krajín, ktoré sa členmi únie stanú 1. mája. Na spoločnej tlačovej konferencii to dnes v Bruseli oznámili európsky komisár pre obchod Pascal Lamy a ruský minister pre ekonomický rozvoj German Gref.
"Vyriešili sme 90 percent problémov," povedal obaja politici s tým, že v horizonte 1. mája budú vyriešené všetky zostávajúce otázky.
Gref za najdôležitejšiu nedoriešenú otázku označil problém ceny pre tranzit tovaru medzi ruskou enklávou Kaliningrad a zvyškom krajiny cez Litvu.
Gref aj Lamy vyjadrili nádej, že rokovania sa podarí uzavrieť do 23. apríla, keď sa v Moskve uskutoční stretnutie predsedu Európskej komisie (EK) Romana Prodiho a ruského prezidenta Vladimira Putina.
Lamy aj Gref sa zhodli, že bruselské stretnutie sa uskutočnilo v teplej, priateľskej atmosfére, čo je veľký pokrok v porovnaní s krízou zo začiatku mesiaca.
Z desiatich krajín pristupujúcich do EÚ je väčšina z bývalého sovietskeho bloku, pričom tri pobaltské štáty boli do začiatku 90. rokov súčasťou Sovietskeho zväzu. Moskva sa obáva, že po rozšírení EÚ stratí trhy a vplyv v nových členských štátoch.
Európski lídri, ktorí sa v Bruseli zišli na pravidelnom summite, v rovnakom čase zopakovali výzvu, aby Rusko zmluvu o partnerstve a spolupráci rozšírilo o nové členské krajiny EÚ "bez predbežných podmienok".
Podľa Lamyho zvyšné otvorené otázky sú prakticky vyriešené. Rusko sa hlavne obáva rozšírenia európskych antidumpingových opatrení na nové štáty, čo by malo negatívny vplyv na ruský export.
V súvislosti s rokovaniami o prijatí Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Lamy povedal, že "hromada problémov sa zmenšuje".
Hlavnou prekážkou pre prijatie Ruska do WTO sú ceny ruskej energie. Rusko v súčasnosti subvencuje domácu spotrebu energie. Podľa EÚ sú ceny tak nízke, že ruskí výrobcovia sú nespravodlivo zvýhodňovaní.