BRUSEL 26. marca (SITA) - Lisabonská stratégia na jednej strane síce deklaruje jednotný trh práce a podporu slobodného pohybu pracovných síl, no zároveň členské krajiny Európskej únie (EÚ) uzavreli svoje pracovné trhy pre občanov z nových členských krajín. "Najlepšou odpoveďou je prijať také reformy, že ak nemôžeme dosiahnuť okamžitý voľný pohyb vlastnej pracovnej sily, zabezpečíme, aby práca prišla k nám," uviedol v piatok po skončení summitu EÚ v Bruseli minister financií SR Ivan Mikloš. Dodal, že prijímanie recipročných opatrení zo strany pristupujúcich krajín by bolo neefektívne a smiešne.
Lídri únie sa podľa jeho slov zhodli, že v členských štátoch je nutné zintenzívniť prijímanie zmien, ktoré by viedli k dosiahnutiu cieľa lisabonskej agendy. Dobrým príkladom pre nich sú podľa Mikloša reformy v pristupujúcich štátoch, vrátane Slovenska. Ako povedal, slovenské ekonomické reformy priťahujú investorov a vytvárajú tlak na prijatie podobných krokov aj v iných krajinách. Lisabonský proces tak vlastne profituje zo skúseností pristupujúcich členov.
Aj premiér SR Mikuláš Dzurinda považuje hĺbkové a rozsiahle reformy za kľúčové k dosiahnutiu pokroku pri plnení cieľov lisabonskej agendy. Slovensko v tom podľa neho môže ísť príkladom, čo uznávajú aj štáty únie, pretože slovenského premiéra požiadali, aby v diskusii na túto tému vystúpil ako prvý z pristupujúcich krajín.
Konštatovaním, že členské krajiny EÚ musia zintenzívniť ekonomické reformy, ktoré by viedli k prijatiu lisabonskej stratégie, v piatok vyvrcholil dvojdňový summit Európskej rady v Bruseli. Jedinou agendou piatkových rokovaní bol lisabonský proces, ktorý podľa všetkých účastníkov už štyri roky značne mešká. Celkove sa vrcholná schôdzka skončila štvrtkovým prijatím deklarácie o boji proti terorizmu a rozhodnutím, že dohoda o ústavnej zmluve EÚ by mala byť uzavretá do 17. júna.