Brusel 26. marca (TASR) Európska únia smeruje k väčšinovému hlasovaniu v oblastiach spravodlivosti a vnútra, kde doteraz viacero krajín presadzovalo zachovanie práva národného veta.
Diplomati na summite EÚ v Bruseli informovali, že všetky štáty rozšírenej EÚ naznačili ochotu vzdať sa veta vo svetle nedávnych teroristických útokov v Madride. Ako poslední tak urobili Írsko, Británia a Slovensko, informovali diplomatické zdroje.
"Všetci naznačili, že v tomto smere ustúpia," povedal nemenovaný diplomat na margo obnovených rokovaní o európskej ústave, ktorú chce EÚ prijať do 17. júna.
Britský premiér Tony Blair sa nechal podľa diplomatov počuť, že Londýn je ochotný premýšľať o prechode na väčšinové hlasovanie, ak dostane záruky, že nedôjde k snahe zrušiť veto aj v oblasti daní a sociálnej politiky.
Podobný je podľa vyjadrení premiéra Mikuláša Dzurindu aj postoj Slovenska, ktoré doteraz presadzovalo v spravodlivosti a vnútre jednomyseľnosť. Už vo štvrtok po summite V4-Benelux premiér naznačil ochotu smerovať k väčšinovému hlasovaniu a dnes to potvrdil.
"Ak sa ukáže, že účinný boj proti terorizmu si žiada zmenu nášho stanoviska, tak sa budem o túto zmenu zo všetkých síl usilovať," povedal premiér, ktorý odmietol, aby sa z tejto témy robilo politikum a staval sa jeden koaličný partner proti druhému. Je známe, že koaličná KDH tvrdo presadzuje zachovanie veta v tejto citlivej oblasti.
"Ak sa ukáže, že v tej alebo inej oblasti treba veci zveriť komunitárnej úrovni, aby sme boli bezpečnejší, tak ja chcem vidieť človeka na Slovensku, ktorý bude proti," doplnil Dzurinda.
Už vo štvrtok však zdôraznil, že Slovensko bude pri ďalších rokovaniach o ústave trvať na zachovaní veta v oblasti daní a sociálnej politiky.