Chrenovec-Brusno 27. marca (TASR) - Kto sa chcel stať pred 140 rokmi členom obecnej knižnice, musel sa zaviazať k statočnému a čestnému životu a zrieknuť sa nemierneho pitia. Svadbu mohol "len jeden deň držať, krštenia a kary nerobiť a pilne navštevovať knižnicu a nedeľnú školu".
Tieto informácie odzneli v piatok na seminári pri príležitosti 140. výročia založenia jednej z prvých verejných obecných knižníc na Slovensku v súčasnom Chrenovci-Brusne v okrese Prievidza. Podujatie usporiadala Hornonitrianska knižnica (HK) v Prievidzi na záver Týždňa slovenských knižníc.
Metodička HK Silvia Myšiaková vo svojom vystúpení pripomenula, že knižnicu založilo 60 členov už v roku 1964 a stala sa zakladajúcim členom Matice slovenskej. Každý člen zložil po jednej zlatke a denne ešte prispieval po jednom groši na nákup literatúry. Zároveň pri nej vznikla aj nedeľná škola. Vedúcim funkcionárom bol tesársky majster Pavel Solčáni a pisárom farár Alexander Bizay. Ten spracoval aj Poriadok chrenovskej knižnice, ktorý zverejnili po slovensky písané Pešťbudínske vedomosti. Podľa nich sa zakladali aj ďalšie knižnice na Slovensku.
"Pri knižnici vznikol aj spolok miernosti, cieľom ktorého bolo zmierniť v tom čase dosť rozšírený alkoholizmus v slovenských dedinách. Knižnica zlučovala v sebe dve funkcie, vzdelávaciu a zároveň aj slúžila ako sporiteľňa. Členské poplatky sa stali základným fondom, z ktorého sa mohli realizovať pôžičky. Cieľom bolo pozdvihnúť obyvateľstvo hospodársky a kultúrne zároveň, pomocou primeraných úverov roľníkom," povedala Myšiaková. Dodala, že je paradoxné, že najťažšie roky prežíva knižnica práve teraz, keď nemá dostatok prostriedkov na nákup novej literatúry.
Pred niekoľkými rokmi sa obecná knižnica spojila so školskou knižnicou a presťahovala sa do tamojšej základnej školy. Vďaka tomuto spojeniu vlastní pomerne značný počet, približne 10 tisíc knižničných zväzkov.