Washington 29. marca (TASR) - Za naplnenie túžob mnohých generácií demokratov, ako aj za splnenie občianskeho a politického sna označil dnes vo Washingtone premiér SR Mikuláš Dzurinda dnešný vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie (NATO).
"Plne si uvedomujem, čo znamená dnešný deň pre SR. Je to naplnenie jednej obrovskej túžby mnohých generácií demokratov a ja nechcem skrývať, že sa mi dnes splnil aj občiansky sen," vyhlásil predseda vlády SR necelé tri hodiny pred začlenením sa Slovenska do aliancie.
Dzurinda však zároveň zdôraznil, že Slovensko bude vždy pamätať aj na to, že členstvo v NATO nie je len konečným cieľom, ale i prostriedkom.
"Cítim pohnutie a radosť z toho, že aj národu, ktorého som príslušníkom a krajine, ktorej som premiérom, sa odo dneška dostane tej najsilnejšej dostupnej obrany a ochrany, akú kedy môže ktorýkoľvek štát na svete dostať," neskrýval svoje pocity pred slávnostnou ceremóniou odovzdávania ratifikačných listín do rúk amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella Dzurinda.
Premiéri siedmich vstupujúcich krajín (Bulharska, Rumunska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Slovenska a Slovinska) budú ratifikačné listiny odovzdávať v abecednom poradí krajín, pričom prvým predsedom vlády, ktorý dostane možnosť prehovoriť, bude po Powellovi a neskôr na prijatí u amerického prezidenta Georgea W. Bush práve M. Dzurinda.
Slovenský premiér informoval zástupcov médií o tom, že vo svojom prejave vyjadrí potešenie, že spolu so siedmimi pristupujúcimi krajinami prišli do Washingtonu aj premiéri Macedónska, Chorvátska a Albánska. Zároveň zdôrazní, že dvere do NATO by mali zostať otvorene aj pre ďalšie krajiny, ktoré zdieľajú rovnaké hodnoty, pričom spomenie Srbsko a Čiernu horu, ako aj ďalšie krajiny širšieho euroatlantického priestoru.
S Bushom a s Powellom bude hovoriť o tom, že SR je pripravené na vstup po všetkých stránkach, z hľadiska reforiem, ale i politicky, a je ochotné spolupracovať a reagovať na nové výzvy, medzi ktorými figuruje predovšetkým boj proti terorizmu, rýchlejšie tempo reforiem. V medzinárodnom priestore si podľa premiérových slov vezmeme na plecia úlohy, ktorým dobre rozumieme, a kde budeme prínosom. Dzurinda v tomto kontexte pripomenul, že všeobecne je akceptovaná naša ambícia zohrávať rolu voči Ukrajine a na západnom Balkáne. V rozhovore s Bushom a Powellom podotkne, že SR bude myslieť aj na iných, "tak ako iní mysleli na nás, tak ako na nás mysleli USA, Kanada, ČR, Maďarsko a Poľsko".
Rozšíreniu NATO je dnes podľa všetkého naklonené aj počasie v hlavnom meste USA. Brífing k ceremónii vstupu do NATO sa totiž uskutoční na South Lawn (Južnom trávniku) pred Bielym domom. Očakáva sa, že na tomto priestranstve sa zhromaždia zástupcovia jednotlivých delegácií a médií. V prípade nepriazne počasia však Biely dom počítal aj s tzv. mokrým variantom. Slávnosť by sa uskutočnila vo Východnej izbe Bieleho domu (East Room), kde je však miesto len pre približne 200 osôb.
(osobitná spravodajkyňa TASR Ivana Mičicová) žab