Slovenská kancelária poisťovateľov bola zriadená zákonom o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Táto inštitúcia preberie na seba časť úloh, ktoré v súvislosti so zákonným poistením doteraz vykonávala Slovenská poisťovňa. Vznikom nového systému poistenia však kancelária bude mať na starosti aj nové prvky zodpovednostného poistenia. Na otázky ohľadne činnosti kancelárie odpovedala manažérka pre projekt zriadenia Slovenskej kancelárie poisťovateľov Lýdia Blažeková.
* Kto je členom Slovenskej kancelárie poisťovateľov a aké bude plniť funkcie?
„Členmi Slovenskej kancelárie poisťovateľov sú poisťovatelia, ktorí sú oprávnení na základe právoplatného rozhodnutia Úradu pre finančný trh vykonávať povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
Kancelária bude spravovať poistný garančný fond, viesť register poistenia zodpovednosti, vykonávať hraničné poistenia a zároveň bude členom Rady kancelárií v systéme zelenej karty. Okrem týchto úloh však bude vykonávať aj ďalšie činnosti.“
* Kancelária bude spravovať aj garančný fond. Kto bude mať nárok na výplatu z tohto fondu a odkiaľ budú pochádzať tieto peniaze?
„Poistný garančný fond je tvorený z príspevkov členov Slovenskej kancelárie poisťovateľov a z poistného za hraničné poistenie. V prípade, ak suma finančných prostriedkov v poistnom garančnom fonde nepostačuje na plnenie záväzkov Slovenskej kancelárie poisťovateľov, členovia Slovenskej kancelárie poisťovateľov sú povinní poskytnúť Slovenskej kancelárii poisťovateľov do garančného fondu mimoriadny príspevok.
Slovenská kancelária poisťovateľov bude poskytovať poškodeným - obetiam dopravných nehôd z poistného garančného fondu poistné plnenia za škodu na zdraví a náklady pri usmrtení spôsobené prevádzkou nezisteného motorového vozidla alebo za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba bez poistenia zodpovednosti. Bude však vyplácať plnenia aj za osoby poistené v poisťovni, ktorá bude v platobnej neschopnosti a za cudzincov.“
* Novinkou bude zavedenie registra poistenia zodpovednosti. Bude mať verejnosť prístup k informáciám o iných motoristoch?
„Register poistenia zodpovednosti tvoria údaje poskytnuté z centrálnej evidencie vozidiel a údaje poskytnuté členmi Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Ide o údaje o motorovom vozidle, o držiteľovi motorového vozidla, o majiteľovi motorového vozidla a o poistení zodpovednosti.
Na vysvetlenie uvádzame, že centrálna evidencia vozidiel je automatizovaný informačný systém o motorových vozidlách evidovaných v Slovenskej republike, vedený Minis-terstvom vnútra Slovenskej republiky. Účelom registra je kontrola dodržiavania povinnosti uzavrieť poistenie zodpovednosti, pričom Slovenská kancelária poisťovateľov dáva podnet na príslušný okresný úrad o porušení tejto povinnosti.
Nakoľko ide o osobné údaje, ktoré sú predmetom ochrany, nie je možné, aby k nej verejnosť mala prístup. Avšak poškodené osoby budú mať možnosť požiadať Slovenskú kanceláriu poisťovateľov o údaj, či na konkrétne motorové vozidlo je uzatvorené poistenie zodpovednosti a u ktorého poisťovateľa. To sú dostatočné údaje na to, aby si poškodený mohol voči konkrétnemu poisťovateľovi uplatniť náhradu škody.“
* Bude postup pri vybavovaní poistnej udalosti v budúcom roku v niečom odlišný?
„Právna úprava povinného zmluvného poistenia obsahuje určité odlišnosti od skoršej právnej úpravy zákonného poistenia.
Poškodený si môže uplatniť svoj nárok na náhradu škody aj priamo voči poisťovateľovi, u ktorého je zodpovedná osoba poistená, ďalej sa zaviedol inštitút limitu poistného plnenia a zákonodarca určil jeho minimálnu výšku.“
* Čo ak bude vinník nehody neznámy?
„Nová právna úprava kladie dôraz na ochranu práv poškodeného. V prípade, že poškodený utrpí škodu na zdraví a pri usmrtení spôsobenú prevádzkou nezisteného motorového vozidla, za ktoré zodpovedá nezistená osoba, Slovenská kancelária poisťovateľov poskytne poškodenému z poistného garančného fondu poistné plnenie. Podmienkou však je, aby útvar Policajného zboru zistil nehodu po jej vzniku.“
* Čo však v prípade, že vinník nehody nebude chcieť prihlásiť vo svojej poisťovni?
„Zo zákona má ten, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, povinnosť poskytnúť poškodenému bez zbytočného odkladu údaje na uplatnenie nároku na náhradu škody, a to najmä svoje identifikačné údaje, identifikačné údaje poisťovateľa, u ktorého má uzatvorené poistenie zodpovednosti, a číslo poistnej zmluvy. V prípade, že si túto povinnosť nesplní, poškodený by si mal opísať evidenčné číslo jeho motorového vozidla a privolať políciu. Poškodené osoby budú mať možnosť požiadať Slovenskú kanceláriu poisťovateľov o údaj, či je na konkrétne motorové vozidlo uzatvorené poistenie zodpovednosti a u ktorého poisťovateľa.
Účastníkom dopravných nehôd môžeme odporučiť, aby aj pri dopravnej nehode s malým rozsahom škody privolali políciu a žiadali ju o vyšetrenie príčin nehody a rozsahu škody.
Ten, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, čiže poistený, je zo zákona povinný oznámiť poisťovateľovi vznik škodovej udalosti do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky, a do 30 dní po jej vzniku, ak vznikla mimo územia Slovenskej republiky. Po oznámení škodovej udalosti je povinný postupovať podľa pokynov poisťovateľa a predložiť doklady, ktoré si vyžiada.
Rovnako osoba, ktorá je zodpovedná za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je povinná oznámiť poisťovateľovi, že bol proti nej uplatnený nárok na náhradu škody, začaté trestné stíhanie alebo konanie o priestupku.
Pre poškodeného je však podstatné, že môže svoje nároky na náhradu škody uplatniť priamo voči poisťovni.“
* Budú motoristi, ktorí nezaplatia poistné, nejakým spôsobom postihovaní? Čo ak spôsobia nehodu?
„Neplatenie poistného má tieto dva dôsledky. Ten, kto sa zaviazal platiť poistné, sa dostáva do omeškania, ale poistenie stále trvá. Poisťovateľ má proti nemu nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak bol v omeškaní s platením poistného v dobe, kedy nastala poistná udalosť.
Ak však nezaplatí poistné do mesiaca odo dňa jeho splatnosti, poistenie zaniká uplynutím tejto lehoty, ak v poistnej zmluve nebola dohodnutá pre tento prípad dlhšia lehota.
V prípade, ak sa použije motorové vozidlo, na ktorého prevádzku nebolo uzatvorené poistenie zodpovednosti, okresný úrad je oprávnený uložiť osobe, ktorá bola povinná uzatvoriť poistnú zmluvu, pokutu do výšky 15 000 korún. Ak sa prevádzkou motorového vozidla spôsobila škoda v dobe po zániku poistenia, teda bola spôsobená osobou bez poistenia zodpovednosti, Slovenská kancelária poisťovateľov poskytne z poistného garančného fondu (v zmysle zásady ochrany poškodeného) poškodenému poistné plnenie. Slovenská kancelária poisťovateľov má však právo proti tomu, kto zodpovedá za škodu, na náhradu toho, čo za neho plnila.
Ak sa teda rozhodnem požičať si od niekoho motorové vozidlo, je pre mňa veľmi dôležité overiť si, či bolo uzatvorené poistenie zodpovednosti a či v dobe používania motorového vozidla toto poistenie zodpovednosti trvá.“
* Ako bude od budúceho roka fungovať systém zelenej karty?
„Systém zelenej karty upravuje mechanizmus náhrady škody osobám, ktoré boli poškodené prevádzkou cudzozemského motorového vozidla. Teda ak slovenský motorista spôsobí škodu pri návšteve štátu, ktorý je signatárom Systému zelených kariet, príslušná kancelária v krajine nehody nahradí za neho túto škodu a následne požiada Slovenskú kanceláriu poisťovateľov o náhradu toho, čo plnila za slovenského motoristu. Podmienkou však je, aby slovenský motorista bol držiteľom zelenej karty a riadne sa ňou preukázal. Poisťovatelia budú vydávať zelené karty svojim klientom na požiadanie pri uzatvorení poistenia zodpovednosti.
Do veľkej časti európskych štátov nie je potrebná už ani zelená karta. Ide o štáty, ktoré sú účastníkmi dodatkového systému záruk za poznávaciu značku motorového vozidla. Podstatou tohto systému je to, že vodič motorového vozidla, ktoré má trvalé stanovište na území jedného z členských štátov tohto systému, sa nemusí na hraniciach druhého zmluvného štátu preukazovať ani dokladom o poistení (zelenou kartou). Potvrdením o poistení je samotné evidenčné číslo a medzinárodná poznávacia značka jedného z týchto štátov. V dôsledku dodatkového systému odpadla na hraniciach kontrola zelenej karty, teda aj kontrola toho, či je dané motorové vozidlo s konkrétnou poznávacou značkou poistené, alebo nie.“
* Slovenská kancelária poisťovateľov bude vykonávať aj hraničné poistenie. Ktorých motoristov sa bude toto poistenie týkať?
„Vodič cudzozemského motorového vozidla je povinný uzavrieť so Slovenskou kanceláriou poisťovateľov zmluvu o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na území Slovenskej republiky. Hraničné poistenie sa vzťahuje na každého, kto zodpovedá za škodu spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla uvedeného v poistnej zmluve a vzťahuje sa iba na škodové udalosti, ktoré vznikli na území Slovenskej republiky.
Teda ten, kto je zodpovedný za škodu spôsobenú prevádzkou cudzozemského motorového vozidla, má z hraničného poistenia právo, aby Slovenská kancelária poisťovateľov za neho nahradila poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu škody v rovnakom rozsahu ako pri poistení zodpovednosti.
Uzavrieť hraničné poistenie nie je nutné pre vodiča, ktorý má platnú zelenú kartu vydanú vo svojej krajine, alebo ak ide o vozidlo, ktoré má svoje stanovište (je evidované5) v štáte, ktorý je členom Mnohostrannej dohody o zárukách.“ (gk)