BRATISLAVA 15. októbra (SITA) - Európsky ombudsman nariadil vyšetrovanie po tom, ako 4 európske inštitúcie pripustili, že pri prijímaní do práce sa riadia vekovým limitom. Európsky súdny dvor, Rada ministrov, Dvor auditorov a Ekonomický a sociálny výbor p
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ožadujú pri prijímaní do zamestnania vekovú hranicu 45 rokov.
Ombudsman Jacob Söderman uvádza, že toto obmedzenie porušuje Chartu základných práv EÚ. Uvádza týždenník European Voice.
Poslankyňa Európskeho parlamentu Catherine Stihlerová zo skupiny Kampaň za parlamentárnu reformu tiež žiada orgány EÚ, aby "posúdili svoju politiku". "Je to diskriminácia starších ľudí a musí sa s ňou prestať. Tieto inštitúcie akoby odsudzovali všetkých, čo majú nad 45 rokov. Aké právo máme diktovať iným, ako sa majú správať pri výbere zamestnancov, ak sa naše vlastné inštitúcie dopúšťajú tých istých priestupkov ?" Trinásť inštitúcií EÚ, vrátane Európskej centrálnej banky a Europolu tvrdia, že ony nediskriminujú starších záujemcov. No Európska komisia, Európsky parlament a Výbor regiónov musia ešte zodpovedať na otázky ombudsmana. European Voice však má informácie, podľa ktorých napriek tomu, že 1. júla zrušili vekový limit, Komisia pokračuje v rovnakej praxi aj naďalej. Administratívni šéfovia 4 spomenutých inštitúcií však tvrdia, že mladí ľudia sú produktívnejší, adaptabilnejší a menej náchylní na ochorenia. Pracuje v nich 4 500 stálych zamestnancov a 400 sú externisti. Söderman uviedol, že cieľom Charty je dosiahnutie rovnakých práv pre všetkých tých, čo sa uchádzajú o zamestnanie.