Deti nezabíjajú iba choroby a hlad

Štokholmské noviny uverejnili v roku 1990 takúto správu: Taliansky historik v 13. storočí zaznamenal pokus, ktorým chcel cisár Frederik II. zistiť, aký je pôvodný jazyk človeka. Zhromaždil niekoľko maličkých detí a zamestnal dojky, ktoré sa o ne starali .


Projekt, v rámci ktorého dôchodcovia nažívajú spolu s opustenými deťmi z detských domovov, sa realizuje v Domove dôchodcov v Bojniciach. Začal sa pred dvoma rokmi a zatiaľ nemá nielen na Slovensku, ale ani v Európe obdobu. Deti prijali projekt celkom spontánne. U starých ľudí to bolo o niečo ťažšie - niektorí sú získanými vnúčatami doslova nadšení, iní už chceli mať na staré kolená od detského plaču pokoj. Spolužitie je však založené na absolútnej dobrovoľnosti - deťom sa venujú tí dôchodcovia, ktorým to robí radosť. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Štokholmské noviny uverejnili v roku 1990 takúto správu: Taliansky historik v 13. storočí zaznamenal pokus, ktorým chcel cisár Frederik II. zistiť, aký je pôvodný jazyk človeka. Zhromaždil niekoľko maličkých detí a zamestnal dojky, ktoré sa o ne starali za špecifických podmienok: nesmeli sa im prihovárať, nesmeli im spievať, ani ich nosiť na rukách. Panovník predpokladal, že takto sa deti budú vyvíjať maximálne prirodzeným spôsobom a začnú hovoriť akýmsi prapôvodným jazykom. Experiment však stroskotal: všetky deti zomreli bez akýchkoľvek viditeľných príčin.

SkryťVypnúť reklamu

Tento príbeh hovorí v skratke o tom, aká dôležitá je pre dieťa citová väzba a že nedostatok citov a kontaktu s milujúcim človekom ho ohrozuje rovnako, ako choroby, špina a hlad.

Časť našich detských domovov (bývalé dojčenské ústavy) je určená pre deti od nula do troch rokov. Mnohé sú vyťažené na maximum - napríklad v košickom kraji ich je sedem a všetky sú preplnené. A hoci sú malé a zdravé deti spomedzi obyvateľov detských domovov najžiadanejšie, nepodarí sa všetky z nich rýchlo umiestniť v náhradných rodinách alebo v rodinných bunkách detských domovov. Často aj preto, že nie sú „biele“.

Okrem toho naše zákony neumožňujú adoptovať si dieťa ihneď po pôrode – osvojiť si možno iba ročné deti a aj to iba vtedy, ak s tým biologickí rodičia súhlasia, alebo o ne neprejavujú záujem viac ako pol roka.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky deti však potrebujú najmä na začiatku života lásku a starostlivosť. V domovoch síce netrpia nedostatkom jedla, tepla ani hygieny a starajú sa o ne školené zdravotné sestry, tie však majú väčšinou na starosti toľko detí, že sa im nemôžu venovať individuálne. Nemôžu vždy zareagovať na ich plač, ktorý znamená volanie. O tieto deti sme sa dostatočne postarali po fyzickej stránke, ich citový svet - ktorý vôbec nie je zanedbateľný - je však na tom horšie.

Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že život sa nezačína narodením a priaznivý vývoj dieťaťa je už v prenatálnom období determinovaný tým, či je očakávané s radosťou, alebo nie. Každý človek potrebuje lásku, každý potrebuje cítiť, že k niekomu konkrétnemu patrí.

Ak dieťa nemá citovú výživu, postupne sa prestane uchádzať o pozornosť dospelých, stratí schopnosť dôverovať okoliu, uzavrie sa, jeho citový aj duševný vývoj sa spomalí alebo zastaví. (gal)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 247
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 666
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 580
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 833
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu