GELNICA – Pytliactvo sa rozširuje takmer priamo úmerne so zhoršujúcou sa sociálnou situáciou ľudí. Nedávnou novelizáciou trestného zákona sa však zmenila klasifikácia trestného činu pytliactva a kompetentní tak získali väčšie právomoci. V Gelnici sa preto stretli policajti, predstavitelia prokuratúry a Slovenského rybárskeho zväzu s členmi poľovníckej a rybárskej stráže, aby sa dohodli, ako budú v novej sezóne postupovať.
„Podľa doterajšieho zákona sa za trestný čin pytliactva považoval len skutok, pri ktorom vznikla vyššia škoda, ako je dvojnásobok minimálnej mzdy, teda asi 8800 korún. To sa však stáva len výnimočne a v rybárstve je to takmer nemožné. Preto sa to považovalo za priestupok, kde bola najvyšším trestom pokuta do päťtisíc korún,“ povedal Jozef Kováč z Okresného úradu v Gelnici.
Novelizáciou zákona bola z definície vypustená stať o spôsobenej škode, a tak sa trestného činu pytliactva dopustí každý, kto loví zver alebo ryby bez povolenia, či ukryje alebo na niekoho prevedie takto ulovenú zver. Za to môže byť potrestaný prepadnutím veci, peňažným trestom alebo aj odňatím slobody až na dva roky. Ak tento čin pytliak spácha opakovane alebo v organizovanej skupine, trest sa zvyšuje na päť rokov.
V Čechách takýto zákon prijali už pred niekoľkými rokmi a vďaka tomu tam veľmi výrazne klesol počet prípadov pytliactva. Takýto efekt by privítali rybári z Gelnického okresu. Pomerne bohaté vody v tomto regióne totiž lákajú množstvo nelegálnych rybárov. Kontrolóri napríklad vlani pri rybačke na riekach, nádržiach a rybníkoch preverili 193 osôb. Boli medzi nimi dvaja mladíci, ktorí nemali povolenie a aj napriek tomu mali vo vode šesť udíc.
ANNA NOVOTNÁ