BRATISLAVA - „Knihy sú drahé, ale hlavne - potrebné knihy nie sú,“ sťažovala sa študentka histórie zháňajúca odbornú literatúru v antikvariáte. Majitelia antikvariátov sa s ňou zhodujú. Tvrdia, že pre úspech antikvariátu nie je rozhodujúca cena, ale ponuka.
„Slušná vysokoškolská učebnica matematiky nevydrží na polici ani týždeň,“ povedal majiteľ antikvariátu na Grösslingovej ulici v Bratislave. Nečuduje sa. Knihy, ktoré sú pokladané za základnú literatúru toho-ktorého vedného odboru, často nevyšli už vyše 15 rokov. Študenti ich potrebujú, v knižniciach ich je nedostatok. Podobne sú na tom vraj aj čitatelia prahnúci po klasike: „Skúste niekde zohnať slovenskú klasiku. Kukučína, Timravu, Hviezdoslava. Sem-tam čosi vyjde, ale kto má dieťa na strednej škole, vie, že slovenčinármi odporúčané knihy v kníhkupectvách prakticky neexistujú.“
V antikvariáte Steiner na Ventúrskej ulici sa okrem hodnotnej literatúry zameriavajú aj na zberateľsky cenné knihy. Niektorí zákazníci ho navštevujú aj dvakrát denne - aby im čosi neušlo. Podľa majiteliek sa po novembrovom prevrate mnohonásobne zvýšil záujem o poéziu a klasiku: „Prvé vydania Kukučína alebo Hollého nie je problém rýchlo predať aj za vysokú cenu. S Vajanským je to horšie.“
Rozširuje sa aj okruh ľudí, ktorí dokážu okrem obsahu oceniť i spracovanie a historickú hodnotu vydania: „Zberateľov kníh pribúda. Je to záľuba, od ktorej sa neodchádza. My zákazníkov nestrácame - nám zákazníci umierajú.“ Povojnové vydania kníh tvoria asi dve tretiny ponúkaného sortimentu. Ani tam vraj hlavný motív nákupu netvorí úsilie zákazníkov nakúpiť lacnejšie. Ceny kníh sú často niekoľkonásobkami predajných cien v čase ich vydania.
Antikvariát vidno čoraz častejšie aj v špecializovaných kníhkupectvách. Predajňa Brloh na Heydukovej zameraná na sci-fi literatúru má naň vyhradený regál. Majiteľka vysvetlila: „V antikvariáte predávame aj knihy, ktoré sú ešte bežne v predaji. Pri ich kúpe je motiváciou cena. Pri nákupe rarít nikto neušetrí. No raritu nie je problém predať ani napriek realatívne vysokej cene.“
(kr)