KANIANKA – Začiatkom roka rybárov v Kanianke šokovalo zvláštne červené sfarbenie vody v nádrži. Keďže presnú odpoveď na záhadné sfarbenie nepoznali, vzniklo viacero domnienok. Jednou z nich bol možný výskyt červenej sinice Oscilatoria rubensces, ktorá sa v strednej Európe vyskytuje zriedka. V horšom prípade mohlo ísť podľa rybárov o negatívny vplyv arzénu, ktorého tu v uplynulých rokoch namerali vysoký obsah.
Záhada červenej vody v Kanianke už je vyriešená. Ako nás informovala M. Horecká zo Štátneho zdravotného ústavu SR v Bratislave, červenú vodu má na svedomí masívne premnoženie sinice Planktothrix rubensces. Tá vytvorila na hladine a vo vodnom stĺpci sinicový vodný kvet, v ktorom sa dokázal vysoký obsah toxínov, a potvrdil sa aj toxický účinok týchto látok na vodné organizmy.
Výskyt červeného vodného kvetu nie je u nás bežným javom, no v tomto roku je to už druhý prípad nádrže s chovom rýb, kde sa vyskytol. Môže ísť o zavlečenie tejto sinice násadou rýb do nádrží a jej nasledujúcim premnožením v dôsledku zvýšeného znečistenia vody. V našich podmienkach sa častejšie vyskytujú iné druhy siníc, ktoré spôsobujú zelené vodné kvety a ktoré môžu byť rovnako nebezpečné ako vodné kvety červené. Podľa odborníkov sú jedovaté látky v siniciach škodlivé aj pre ľudský organizmus, v takýchto vodách sa preto kúpanie neodporúča. Tieto látky môžu spôsobovať rôzne alergie a zdravotné problémy a pitie vody môže dokonca viesť až k poškodeniu vnútorných orgánov a ku vzniku rakoviny. „Štátne zdravotné ústavy na Slovensku v rámci preventívneho zdravotného dozoru monitorujú hygienickú situáciu na vodných nádržiach, ktoré sa využívajú na rekreačné účely, aj v súvislosti s výskytom siníc,“ konštatuje M. Horecká.
KVETA FAJČÍKOVÁ