
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Pracovníčka anonymnej linky, nazvime ju pani Eva, zdvihne slúchadlo. Na opačnom konci je najprv ticho, potom neartikulované zvuky. O pomoc volá mladícky hlas. Pani Eva cíti, že ide o čosi mimoriadne. Chlapec sa potkýna o jazyk, s námahou formuluje, ledva dokáže opísať, čo vidí okolo seba. Pani Eva nadpriada rozhovor, zreteľne vyslovuje, pomáha neznámemu udržať niť myšlienok. Z jeho hlasu a prejavov sa po dlhých, zvukmi prerývaných minútach vykľuje diagnóza – predávkovanie na pokraji smrti.
Pani Eva dôkladne vyberá slová a myseľ jej pracuje na plné obrátky. Spolu s ňou prežíva drámu pri slúchadle aj kolegyňa. Obidve miestami takmer nedýchajú v očakávaní, či chlapec na druhej strane – nevedno kde, v akom dome, v akom meste – poslúchne ich rady. Musíš piť! Zavodniť organizmus! Telefonát sa môže každú chvíľu skončiť, ak to chlapec psychicky nezvládne, ak odpadne alebo sa po chvíľkovom odchode od aparátu už nedokáže priplaziť späť.
Trvá to asi tri hodiny. Chvíľami rozhovor, plač a medzitým chlapcove priznania, beznádej a balansovanie medzi životom a smrťou. Vychádza najavo, že je z akéhosi väčšieho mesta. S akousi partiou ich vyvážajú za mesto. Na prostituovanie. Mladistvých sexuálne zneužívajú dospelí muži. Vzoprieť sa je nemysliteľné. Začarovaný kruh, o ktorom rodičia ani blízki nič netušia.
„Doráňaná, traumatizovaná duša. Možno už väčší chlapec, ale v tej chvíli sa mi zdalo, že je to chlapček. Pripadal mi ako v pasci,“ rozpráva o hroznom zážitku pani Eva. „Možno na začiatku bol do partie vtiahnutý z nudy, nepredpokladám, že by v tom neskôr šiel dobrovoľne. Po tých hodinách už s nami celkom dobre komunikoval, postupne sa vedel na seba pozrieť aj kriticky. Mali sme pocit, že sa raz odhodlá vyhľadať aj inú pomoc. Nevieme, čo je s ním teraz…“
Záchranná linka má obmedzené možnosti, ale neraz je to ďaleké svetlo v bludisku. Pracovníci linky sa snažia volajúcich, najmä deti, motivovať do postojov a názorov, aby vedeli zhodnotiť situáciu a zorientovať sa.
Opísaný príbeh sa odohral na novom telefónnom čísle hneď v prvých dňoch fungovania. Zalarmovali aj políciu, ale pre vysokú mieru anonymity sa v danej situácii mladíkovi nedalo inak pomôcť, len cez telefón.
Detská linka záchrany občianskeho združenia SLONAD (Slovenská nádej dieťaťa) funguje päť rokov. Najprv na čísle 0820 43 43 43. Začiatkom februára začala fungovať aj jeho nová linka 0800 12 32 32. Obidve sú anonymné, bezplatné a dovolateľné z celého Slovenska v čase od 15. do 20. hodiny. Prednostne sa špecializujú na hlásenia o týraní detí a vyhľadávanie týchto prípadov, preto sú linky určené aj pre dospelých.
Ani odborníci si zatiaľ netrúfnu povedať, či počet týraní stúpa. Ale stále platí, že sme málo citliví k bolestiam, ktoré sa dejú za cudzími dverami.
(ru)