Seattle 16. októbra (TASR) - Ženám, ktoré pracujú v nočných smenách hrozí väčšie riziko ochorenia na rakovinu prsníka, ako tým, ktoré v noci nepracujú, tvrdí najnovšia americká štúdia.
Americkí odborníci zo Seattlu zistili, že ženám, ktoré pravidelne tri roky pracujú v nočných smenách hrozí až o 40 percent vyššie riziko rakoviny prsníka, ako ich rovesníčkam, a po viac ako troch rokoch nočných smien toto riziko stúpa až o 60 percent.
Výsledky štúdie naznačujú, že pri práci sa v tele znižujú zásoby maletonínu, látky, ktorá kontroluje prirodzený biorytmus organizmu. To môže viesť k zvýšenej hladine ženského hormónu estrogénu a tým aj k vzniku rakoviny prsníka.
Dánski vedci zase vlani zistili, že ženám, ktoré pracujú prevažne v noci minimálne šesť mesiacov hrozí až o 50 percent väčšia pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu.
Teória, podľa ktorej nočné smeny súvisia so zvýšeným výskytom nádorových ochorení nie je nová, ale nie je ešte definitívne potvrdená, pretože ako americká, tak aj iné štúdie skúmali túto teóriu na malej vzorke žien.
Odborníci sa domnievajú, že zmeny hladiny melatonínu môžu aj u mužov pracujúcich na nočné smeny zvýšiť riziko vzniku nejakého typu rakoviny.