Tokio 18. októbra (TASR) - Bez kravaty sa lepšie dýcha a navyše sa dá aj ušetriť - tak znie heslo malej japonskej prefektúry Mie v srdci Japonska, ktorá sa rozhodla naozaj originálnymi prostriedkami znížiť obrovský dlh, s ktorým sa borí rovnako ako väčšina ostatných oblastí Japonska.
Úradníci z miestnej samosprávy na čele s guvernérom Masajasuom Kitagawom si celé leto neobliekli vestu ani kravatu. Na prvý pohľad úplne nepodstatný detail, ktorý im však, podľa slov guvernéra, pomohol ušetriť tri milióny jenov (25.000 dolárov) v priebehu troch mesiacov.
"Rozhodli sme sa, že v prefektúre Mie zakážeme formálne oblečenie," vyhlásil úplne vážne 57-ročný guvernér, obkolesený svojím hlavným štábom v košeliach.
"Za posledné tri roky sme navyše viedli tzv. ekoadministratívu, vďaka čomu sa ušetrilo 1,5 miliardy jenov," dodal hrdo Kitagawa, ktorý pred zvolením za prefekta štyrikrát zastával poslanecký post.
Myšlienka ekoadministratívy je založená na bezpapierovej komunikácii, celá agenda sa vybavuje výlučne prostredníctvom elektronickej pošty. Koše na papierové odpadky sa v duchu hesla "nulový odpad" takmer zrušili, čím sa odpad z kancelárií znížil až o 80 percent.
Klimatizačné zariadenie sa spúšťa až vtedy, keď teplota vzduchu prekročí 28 stupňov Celzia, svetlo sa cez obedňajšiu prestávku v kanceláriách vypína a zamestnancom sa odporúča používať na kopírovanie rub už použitých papierov.
"V 20. storočí stála ekonomika v opozícii voči ekológii. V 21. storočí musia spolupracovať na jednej osi a vytvoriť symbiózu," vysvetlil japonský guvernér.
Kitagawa sa však neuspokojil s uťahovaním opasku len kde-tu. Naopak, pokúsil sa zaviesť systém šetrenia a hodnotenie výkonnosti administratívy prostredníctvom rozpočtu. Vďaka tomuto systému sa za posledných šesť rokov znížil počet dotácií z 3300 v roku 1995 na dnešných 800, keďže dotované spoločnosti nespĺňali stanovené kritériá ponúkaných služieb.
Úsporné opatrenia guvernéra Kitagawu sú síce pôsobivé, no oproti dlhu prefektúry, ktorý dosahuje 860,9 miliardy jenov, sú takmer zanedbateľné. Treba však oceniť, že Kitagawa sa namiesto nariekania nad takmer neriešiteľnou situáciou pustil do uskutočňovania reforiem a svojou nezanedbateľnou troškou prispel do spoločného japonského mlyna.