Dizajn predstavuje jedno z najfrekventovanejších slovíčok 20. storočia a na prahu nového storočia všetko, čo za dizajnom stojí, evidentne patrí k aktuálnemu životnému štýlu. Hoci slovo dizajn disponuje viacerými významovými odtieňmi, obyčajne sa ním označuje rozsiahla škála priemyselne vyrábaných predmetov, ktoré nás sprevá-dzajú v každodennom živote - od guľôčkového pera, otvárača na konzervy, svietidlá, nábytok až po automobil. Je to tvar, vzhľad, nové línie pre istú funkciu či nový názor na objekt. S novým dizajnom predmetu sa veci nestávajú od základu iné, ale často funkčnejšie, lepšie, estetickejšie alebo vtipnejšie, skrátka také, aby sa čo najviac páčili a kupovali.
Dizajn nábytku sa intenzívne podieľa na tvorbe interiéru a životného prostredia, či už pracovného, alebo domáceho. Za dizajnom stojí v prvom rade tvorca - dizajnér, ale aj nové technológie a nové materiály. Odbúravanie dlhotrvajúcej ne-docenenej profesie a anonymity dizajnéra sa na Slovensku deje v priamej úmere k výrobcom. Tí, ktorí si boli schopní zadefinovať dizajn, vyjasniť vzťah dizajnér kontra výrobca, určiť výrobný program a v tejto línii začali v nábytkárskom priemysle vyrábať, v posledných rokoch žnú úspechy. Svetlým príkladmi, ktoré u nás predznamenávajú vývoj, sú firmy Brik, Domark, Flader, Mobiliér…
Fórum - miesto, kde na medzinárodných výstavách dizajnéri predstavovali odbornej aj laickej verejnosti svoje návrhy bez ohľadu na komerčný úspech, u nás donedávna neexistovalo. Medzeru zaplnilo až Fórum designu, ktoré vzniklo pred štyrmi rokmi z iniciatívy Agrokomplexu -Výstavníctva v Nitre a Výskumno-realizačného centra pri katedre dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Odbornými garantmi a zároveň protagonistami Fóra designu sa stali PhDr. Katarína Hubová a akad. soch. Ivan Čobej. Predchádzajúce ročníky Fóra designu - akcie, ktorá je súčasťou najväčšieho a najdôležitejšieho veľtrhu nábytku na Slovensku Nábytok a bývanie v Nitre, potvrdili, že ide o vhodný prístup propagácie a osvety. Je to platforma, ktorá sa zameriava na osobnosť dizajnéra, tu sa môžu dizajnéri prezentovať a ukázať rôznorodosť štýlov, prístupov, názorov, invencií. Je to sféra, kde stále treba prekonávať pôvodnú, tzv. masovú kultúru, keď spotrebiteľ žiadal, nakupoval a používal iba to, čo mu dlhé obdobie ponúkali výrobcovia. Tento prístup doznieva v názoroch na nábytok ešte i dnes v podobe vkusu, akým si ľudia zariaďujú svoje domovy. Našťastie, súčasný spotrebiteľ, podkutý medzinárodným trhom nábytku, má už aj individuálne požiadavky.
Expozícia Fóra dizajnu prezentuje nielen istým spôsobom stvárnený nábytok ako druh tovaru, ale zdôrazňuje dizajn ako kultúrny fenomén.
Prvý ročník Fóra v roku 1998 bol orientovaný najmä na autorský dizajn. Prezentovali sa tu slovenskí dizajnéri: Staško - Sládečka, Čobej, Mušecová, Voštenák, Bohuš, Daniel, Turek, Bendis, Kierulf a mnohí iní. Expozícia Fóra mala charakter galérie vytvorenej ako priestor v priestore a dizajnéri tu mali vlastné kóje. Časť expozície bola venovaná medzinárodným firmám a svetovým dizajnérom, a tak sa náš dizajn dal konfrontovať s renomovanými značkami. Ďalšie ročníky Fóra sa nezame-riavali iba na autorský dizajn. Autorská platforma v podobe akejsi galérie bola ozvláštnená o kultivované firemné expozície našich malých a stredných vý-robcov, medzi ktorými nechý-bali Ekoma design, Drevos, Domenica, Ufón dizajn a iné.
Novinkou tohoročného Fóra designu 2001 bude vydanie katalógu slovenských nábytkových dizajnérov.
Nábytok tvorí súčasť nášho životného prostredia a hoci je pre náš život, prácu a relaxáciu dôležité, akým zariadením sa obklopujeme, ľudia u nás sú viac sústredení na dizajn áut než nábytku. Ako povedal Ivan Čobej (Brik): „Pre mňa je neskutočnou záhadou, ako samotné zariaďovanie interiérov vlastne funguje. Vždy ma prekvapí, že napr. odborník na výpočtovú techniku alebo bankár, ktorý chce posledný dizajn auta, špičkovú techniku v domácnosti, počítač, internet, všetko najnovšej generácie, si vlastný domov však zariadi neoriginálnymi replikami historického nábytku vyrobenými v súčasnosti. Kde je logika tohto všetkého?“
Protagonisti a organizátori Fóra designu na veľtrhu Nábytok a bývanie založili naozaj veľmi dôležitú tradíciu, ktorá má v našich končinách opodstatnené pôsobenie.
Najväčšia nábytkárska výstava Nábytok a bývanie si po dobu svojej existencie vybudovala kredit. Jej jedenásty ročník potrvá od 27. februára do 4. marca 2001. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie veľtrh i tento ročník Fóra designu.
Ing. arch. Irena Dorotjaková