Chceme novú kúpeľňu

Poloha

Základným predpokladom správne fungujúcej kúpeľne je jej poloha v byte. Ak je zle umiestnená a je reálna možnosť presunúť ju na lepšie miesto, spravte to. Optimálna poloha je v nočnej časti bytu, priamo pri spálniach. Naopak, WC zas musí byť pri obytných miestnostiach, ľahko dostupné aj pre návštevy.

Z čoho treba vychádzať

Najskôr si však povedzme, čo všetko by sme do kúpeľne mali pomestiť. Vo viacčlennej domácnosti by mali byť kúpeľne aspoň dve, ideálny stav je, keď sa počet kúpeľní rovná počtu spální. Ak sa nedá kúpeľňa premiestniť ani nemáte viac miesta na dve, rozdeľte ju aspoň na samostatné funkčné časti. V jednej nech sú umývadlá, druhú samostatnú časť tvorí uzatvoriteľná vaňa, resp. sprcha. Vhodným riešením môže byť malá predsienka s umývadlami ako filter medzi obytnými miestnosťami a hygienickou časťou. Cez predsienku sa prechádza do WC a do zvyšku kúpeľne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko má kúpeľňa obsahovať

Aké je minimum funkčnej kúpeľne? Určite umývadlo, WC a sprcha. Priemerná kúpeľňa má už miesto sprchy vaňu s krytom alebo závesom na sprchovanie. Ak sa dá, oddeľte WC do samostatnej miestnosti. Pri viacčlennej domácnosti sa pokúste aspoň pridať ďalšie umývadlo. Ak sa dá, opatrite si aj sprchu aj vaňu, podľa možností aj bidet. Určite radšej ako obrovskú a nepraktickú rohovú vaňu. Zapracete si ňou celú miestnosť, nepohodlne sa v nej sprchuje a pri kúpaní miniete veľa vody. Ak ale použijete menšiu, cca 145 x 145 cm, máte v nej menej miesta ako v klasickej smaltovanej vani. Ak ale máte dostatok priestoru, to je už niečo iné. V súčasnosti nám už predajcovia a výrobcovia ponúkajú zariaďovacie predmety najrôznejších tvarov, farieb a veľkostí. Veľmi praktické sú typy zavesené, ukotvené do steny. Hlavne z hľadiska údržby - ľahko sa pod nimi umýva podlaha. I keď mnohí majú k zavesenej WC mise ešte stále nedôveru, nemusíte sa báť, tak ľahko sa pod vami neodlomí. WC majú väčšinou splachovanie s dolnou nádržkou, najlepšie zamurovanou v stene - systém Geberit. Nádržku sa môže zapustiť do steny alebo obmurovať. Vznikne tým akýsi sokel vysoký cca 1,3 m a na jeho hornej hrane ďalšia odkladacia plocha. Systém máva dve polohy splachovania - pre malú a veľkú potrebu. Druhý typ umožňuje zastaviť prúd vody stlačením tlačidla STOP. Možno si i vy myslíte, že bidet je zbytočný prepych, no ak sa necháte presvedčiť, iste ho po čase oceníte.

SkryťVypnúť reklamu

Ako získať priestor

Najskôr popremýšľajte, na úkor ktorej miestnosti by ste mohli pridať štvorcový meter či dva kúpeľni. Čo v nej oželiete a čo môžete dať inam. Napríklad pračku. Získate tým potrebné miesto na sprchovú vaničku alebo druhé umývadlo, resp. bidet. Takisto popremýšľajte, ktoré zariaďovacie predmety by bolo možné skombinovať a funkčne zlúčiť do jedného. Samozrejme, vaňu so sprchou. Veď vo vani sa sprchujeme skoro všetci. Na trhu je už aj WC kombinované s bidetom. Ak sa pračky v kúpeľni nemienite vzdať, môžete ju zakomponovať do jedného celku s umývadlami. Umývadlá osaďte do jednej dosky a pračku „zaparkujte“ pod dosku medzi ne. Aby to celé vyzeralo úhľadnejšie, opatrite priestor pod doskou dvierkami a získate elegantný kus nábytku.

SkryťVypnúť reklamu

Priestorová a farebná kompozícia

Ak už viete, aký veľký priestor máte k dispozícii a čo všetko chcete do kúpeľne umiestniť, môžete začať rozvíjať výslednú kompozíciu. Ako som už spomínala skôr, priestor si funkčne rozčleňte na zóny. WC misu určite nepostavte tak, aby ste pozerali rovno do nej, keď ležíte vo vani. Zóny od seba oddeľte múrikmi, stienkami či presklennými predelmi. Nebojte sa netradičných riešení, pokojne použite rohové zariaďovacie predmety. Ak máte málo priestoru, využite roh na osadenie rohového umývadla. Naopak, vo väčšom priestore nim ozvláštnime kompozíciu a rozbijeme pravouhlé línie predmetov umiestnených pozdĺž stien. Veľkú úlohu v celkovom vyznení kúpeľne ale zohráva aj úprava stien - ich farba a štruktúra.

Povrchová úprava stien a podlahy

SkryťVypnúť reklamu

Na úpravu povrchov miestností slúžiacich na osobnú hygienu sa najčastejšie používajú keramické obklady. Okrem nich však existujú aj iné možnosti. Veľkým hitom je v súčasnosti sklenená mozaika. Je efektná, avšak pomerne drahá. Nezabudnite, že pod každým obkladom musí byť ešte vodoizolácia. Na tento účel slúžia špeciálne nátery. Obklad ťahajte maximálne do výšky 2 m alebo ho opticky rozčleňte listelou vo výške dverí či okna. Celú stenu až po strop radšej neobkladajte, pôsobí to stiesňujúco a klaustrofobicky. Dávno už neplatí, že čím menšia je kúpeľňa, tým menší treba použiť obklad. Celkové vyznenie závisí aj od jeho farby, vzoru. Zaujímavé efekty dosiahnete kombinovaním väčších formátov s menšími. Pekne vyzerá aj pestrá kúpeľňa s obkladom rôznych farieb. Ďalšou možnosťou úpravy stien sú vodeodolné a umývateľné tapety a nátery. A nemusíte sa báť ani dreva a korku. Ak má patričnú úpravu, splní vám veľkú službu. Priestor zútulní a oteplí.

SkryťVypnúť reklamu

Odkladacie priestory

V kúpeľni je potrebné mať aj dostatok odkladacích priestorov. Nielen na dlhodobé uskladnenie všetkých hygienických a čistiacich potrieb. Nezabudnite na priestor na položenie fénu, hrebeňa alebo hoci knihy a poháru s nápojom pri relaxácii vo vani. Okrem klasického mobilného a zabudovaného nábytku sú výborné aj rôzne vymurované a obložené poličky a niky. Ľahko sa čistia a pôsobia nenásilne. Do samostatnej vymurovanej niky môžete umiestniť aj pračku a nad ňu ešte pár políc na prášky na pranie a na špinavú bielizeň. Ak ešte niku opatríte dvierkami korešpondu-júcimi s ostatným zariadením, bude celá kompozícia pôsobiť úhľadne a kúpeľňa bude stále uprataná.

Batérie

Klasické kohútikové batérie už dnes používa málokto. Prím vedú pákové a termostatické. Šetria vodu. Aby ste dosiahli jej správnu teplotu, nemusíte ju vopred dlho púšťať. Podľa osadenia sa batérie delia na stojanové a nástenné. Stojanové sa ľahšie inštalujú. Otvor na osadenie nemusíte pracne rezať do obkladu, je už vyrezaný priamo v zariaďovacom predmete. Nástenné sú zas výhodnejšie z hľadiska údržby. Voda po nich nesteká tak ako po stojanových dolu k miestu osadenia v zariaďovacom predmete. Permanentne sa tam tvorí malá mláčka a usádza vodný kameň.

SkryťVypnúť reklamu

Osvetlenie

Podobne ako v ostatných miestnostiach, i v kúpeľni používame dva základné typy osvetlenia: centrálne a lokálne. Na centrálne použite buď ploché osvetľovacie telesá alebo bodové halogénové. Visiace lampy nie sú vhodné a určite sa z bezpečnostného hľadiska vyvarujte halogénovým svetielkam uchyteným na napnutých elektrických drôtikoch. Lokálne osvetlenie pri zrkadle by malo byť silnejšie, aby dobre osvetľovalo celú tvár. Nezabudnite ani na elektrickú zásuvku na holiaci strojček a fén. Z bezpečnostného hľadiska však treba zachovať dostatočnú vzdialenosť a výšku od vodovodnej batérie. Ďalšia zásuvka je potrebná aj pre napojenie pračky, resp. hydromasážnej vane.

Vetranie

Ak nemáte v kúpeľni okno, ventilátor je nevyhnutný. Nemusí sa zapínať automaticky na jeden vypínač so svetlom. Prečo by mi mal vrčať, keď relaxujem vo vani? Stačí, ak ho zapnem po použití kúpeľne. Množstvo kondenzovaných pár závisí od povrchovej úpravy stien, od toho, či mám v kúpeľni pračku, sušičku, WC, koľko členov má domácnosť a aká je celková klíma bytu. Okno do kúpeľne určite zastrite. Alebo doň osaďte matované - pieskované či opakové sklo, prípadne naň nalepte nepriehľadnú fóliu.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. arch. Ľuba Pavnicová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 173
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 573
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 566
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 212
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 868
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu