Budú to však jeho vlastné chyby. Veľmi rýchlo svoje omyly spozná a napraví ich… Svoj byt si zariaďujte sami. Tým si ho osvojíte. Ak to urobí niekto iný, nebude byt vaším obydlím. Bude jednou z hotelových izieb. Alebo iba karikatúrou bytu…“
Zdá sa, že nevedomky sa podľa tohto pravidla riadili aj naši predkovia. Nepoznali masívne sedacie súpravy a jednotvárne poskladané nábytkové zostavy, ktoré najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch často vytvárali uniformitu bytových jednotiek (nehovoriac už o uniformite samotných bytov). Z nábytku, ktorý sa zvyčajne dedil z generácie na generáciu, dokázali aj na malej ploche vykúzliť očaru-júce a útulné rodinné prostredie. Nepochybne bol kvalitne vyrobený a dobre slúžil svojmu účelu. Z času na čas pribudol nový kus, funkčne a harmonicky splývajúci s pôvodným zariadením, narušil však stereotyp priestoru. Každé takto vytvorené obytné prostredie malo svoju špecifickú atmosféru a charakter. Odrážalo zvyky a záujmy jeho obyvateľov a bolo pri-spôsobené štýlu ich života, práce a možno aj záľubám.
Bývanie - dynamický proces
Domov má byť miestom, ktoré poskytuje jeho obyvateľom intimitu, istotu, pohodlie a útulné pro-stredie. Nesmie chýbať príjemná a prirodzená atmosféra, a najmä účelné a vkusné zariadenie. Či už zariaďujeme menší alebo väčší byt, alebo dom, dávame mu konkrétnu podobu. Je odrazom našich zvykov, nálad, túžob. Dennodenne sa v ňom pohybujeme a vnímame ho ako prostredie, ktoré sme si sami vytvorili s cieľom dosiahnuť určitý komfort a z potreby dobre sa v ňom cítiť. Bývanie je však zároveň aj dynamický proces, pretože z času na čas meníme naše nároky, podliehame rôznym vplyvom a vývojovým trendom v bytovej architektúre. Dôležité je, aby byt a jeho zariadenie mali schopnosť absorbovať tieto zmeny a poskytnúť priestor pre nové - či už funkčné, alebo kreatívnejšie riešenie.
Koncepcie zariaďovania a využitia miestností musia zodpovedať prevádzkovým potrebám domácnosti a individuálnym požiadavkám jej členov. Miestnosti zariaďujeme nábytkom podľa konkrétneho účelu a estetických nárokov. Uvážený výber základných zariaďovacích predmetov, postupné dopĺňanie a zostavovanie jednotlivých nábytkových kusov do funkčných celkov sú hlavnými predpokladmi pohodlného a kvalitného bývania a výrazom jeho individuality.
Súčasné tendencie vo vývoji nábytku vychádzajú z názoru, že nábytok a zariaďo-vacie predmety domác-nosti majú spĺňať požiadavky dnešného dynamického životného štýlu ľudí. Nábytok musí byť predovšetkým ,,oku lahodiacim objektom“, nie iba spotrebným tovarom. Zlepšený komfort a dlhšia životnosť nezaostávajú za jeho dizajnom. Neustále sa zdokonaľujú tvary, používajú sa nové kvalitné materiály a spôsoby povrchových úprav. Uniformita bývania je už takpovediac za nami. Perfektná funkčnosť a maximálne pohodlie charakterizujú nové typy nábytku. Stálosť, jednoduchá údržba a účelnosť pritom musia byť na prvom mieste. Populárnymi sa stávajú originálne jednotlivé kusy nábytku, dodávajúce interiéru nápaditú neopakovateľnú jedinečnosť, takzvané solitéry. Stolíky, malé úložné priestory, stoličky, postele, vešiaky… Patrí im miesto nielen v obývacej izbe, ale aj v predsieni, spálni, kuchyni či kúpeľni.
Neopakovateľná atmosféra
Moderný dizajn v nábytkovej tvorbe dnes oslovuje všetkých, ktorí sú ochotní investovať finančné prostriedky aj do atypického nábytku vyrábaného v malých sé-riách. Nábytkárske dizajnérske štúdia ponúkajú modernejšie podoby nábytku a možnosť priamej spolupráce s architektom pri zariaďovaní bytu. Netradičné i avantgardné kusy nábytku pomaly prenikajú nielen do domácností mladých ľudí, ale svojou schopnosťou začleniť sa do jestvujúceho zariadenia interiéru oslovujú aj staršiu generáciu. Pravda, nejde o najlacnejšie nábytkové prvky, a preto je dôležité venovať ich výberu náležitú pozornosť, prípadne sa poradiť s odborníkom. Aj tu niekedy platí, že menej je viac, čiže by sa malo použiť minimálne množstvo funkčne nevyhnutných kusov zariadenia.
Z materiálov je na prvom mieste stále drevo: breza, buk, dub, javor, jelša a čerešňa. Kontrast tvorí biela farba. Kovové prvky, predovšetkým chróm, hliník a nehrdzavejúca oceľ, sa používajú pri všetkých funkčných typoch nábytku. Stále aktuálne je použitie skla, najmä v matnej, pieskovanej podobe. Nové tkaniny pre čalúnený nábytok sú pevné a trvanlivé, hoci pôsobia veľmi jemne.
Malosériová výroba solitérov je zárukou neopakovateľnej atmosféry priestoru. Dokonalý dizajn a kvalitné spracovanie s dôrazom na detail vedú k uspokojeniu a harmónii človeka a interiéru. Ucelenejšie kolekcie solitérov je možné lepšie kombinovať a kedykoľvek dopĺňať podľa špecifických potrieb domácnosti. Vybranými kusmi nábytku si užívateľ priestoru postupne buduje konečnú podobu zariadenia, ktoré mu bude dokonale vyhovovať. A keď mu časom zovšednie, jednoducho ho premiestni, doplní o nový kus alebo nahradí iným.
Ing. arch. Jana Skopálová