
Včerajší summit EÚ v belgickom Gente podľa úradov sprevádzali mimoriadne bezpečnostné nariadenia.
FOTO - TASR/EPA
GENT - Predsedovia vlád a prezidenti 15 členských krajín Európskej únie sa včera zišli v belgickom Gente, aby sa poradili o ďalšom postoji voči kríze spôsobenej teroristickými útokmi proti USA. Rokovali aj o ekonomickom vplyve tejto krízy na Európu a zavádzaní eura.
K týmto trom témam schváli summit samostatné vyhlásenia. Podľa diplomatov by sa nemali príliš líšiť od doterajších stanovísk prijatých na úrovni ministrov alebo vyhlásených Európskou komisiou. EÚ už predtým vyjadrila solidaritu USA a neobmedzenú podporu ich konania v Afganistane, pokiaľ budú údery zamerané na vojenské a teroristické ciele a bude dodržaná podmienka sebaobrany podľa Charty OSN. EÚ na summite podporila odstránenie Talibanu a jeho nahradenie vládou opierajúcou sa o všetky časti spoločnosti. Samotnému summitu predchádzali stretnutia najvyšších predstaviteľov Francúzska, Nemecka a Británie Jacqua Chiraca, Gerharda Schrödera a Tonyho Blaira.
Na summite EÚ v Gente zatiaľ nikto nespochybňoval tempo rozširovania Európskej únie ani časový rámec vytýčený na minulom stretnutí šéfov štátov a vlád EÚ v júni vo švédskom Göteborgu. Všetci tvrdia, že táto téma je tu iba okrajová a nekonfrontačná. „Rozšírenie beží podľa plánu, ba ešte lepšie. Sme úplne oddaní termínom z Göteborgu, ktoré nevyvolávajú žiadne otázniky,“ povedal dánsky premiér Poul Nyrup Rasmussen.
Krčením ramien reagujú títo a ďalší činitelia na štvrtkové vyhlásenie predsedu EK Romana Prodiho, ktorý varoval pred tými, ktorí by sa pokúšali rozšírenie oneskoriť. „Prodi vyvolal značné znepokojenie bez toho, aby povedal, kto alebo čo je jeho zdrojom,“ podotkol nemenovaný vysoký predstaviteľ EÚ. (čtk)