Na pultoch ilustrované dejiny - Bratislava v stredoveku
BRATISLAVA 22. októbra (SITA) - Na pulty slovenských kníhkupectiev prichádza v týchto dňoch kniha ilustrovaných dejín - Bratislava v stredoveku. Jej autorom je významný slovenský historik hospodárskych dejín Anton Špiesz, ktorý sa však jej vydania už nedo
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
žil. Spomínanú monografiu napísal ešte v roku 1990 a o rok neskôr bola redakčne spracovaná vo vydavateľstve Tatran v Bratislave. Pôvodne mala kniha vyjsť v roku 1991 k 700. výročiu udelenia základných výsad mestu Bratislava. Dielo však až do roku 1998 ležalo vo vydavateľstve Tatran, kedy ho vrátili pozostalým. Dnes vychádza vďaka vydavateľstvu Perfekt, a.s., a bratislavskému Mestskému múzeu. Ako uviedol na dnešnej prezentácii publikácie riaditeľ vydavateľstva Eduard Drobný, s odstupom desiatich rokov od napísania sa im tak podarilo knihu bohatšie a hodnotnejšie ilustrovať.
Kniha Bratislava v stredoveku v mnohom čerpá z práce o dejinách Bratislavy od najstarších čias až do roku 1564 od Teodora Ortvaya a z prác historika Štefana Rakovského. V niektorých častiach Špiesz úplne prerozprával Ortvayov opis, určité časti spracoval nanovo a samostatne. Dielo je zaujímavým príspevkom k poznaniu stredovekej Bratislavy v rozpätí od 11. do 16. storočia, kedy sa mesto prudko rozvíjalo, až sa na sklonku stredoveku stalo jedným z najvýznamnejších miest Uhorska. Publikácia má exkluzívnu grafickú úpravu s množstvom ilustrácií, fotografií a vyobrazením dobových artefaktov. Riaditeľ vydavateľstva preto verí, že osloví najmä mladú generáciu.
Anton Špiesz sa narodil 21. septembra 1930 v Udavskom a zomrel nečakane počas výskumnej služobnej cesty 14. januára 1993 vo Viedni. Počas svojho vedeckého pôsobenia sa v rámci hospodárskych dejín Slovenska zaoberal viacerými tematickými okruhmi, z ktorých napísal rad vedeckých štúdií i odborných článkov a zväčša aj monografiu. Jeho prvou monografiou bolo Manufaktúrne obdobie na Slovensku (1961). K ďalším jeho významným prácam patria napríklad Slobodné kráľovské mestá na Slovensku (1983), či Bratislava v 18. storočí (1987). Špiesz doteraz ako jediný z pracovníkov Historického ústavu SAV samostatne vydal syntézu dejín Slovenska pod názvom Dejiny Slovenska - Na ceste k sebauvedomeniu.