Prijatie nového zamestnanca nie je jednoduché pre zamestnávateľa ani zamestnanca

Zamestnanci zvyknú dávať prednosť stálym pracovným miestam a úlohám, ktoré sa príliš často nemenia, ako aj odmene, ktorá by sa mala postupom času zvyšovať. Ideálni zamestnávatelia by mali mať podľa zamestnancov pre nich maximálne pochopenie a spolupracovn

íci zasa priateľské správanie.

Pracovníci personálnych oddelení by tiež mali radi stabilných pracovníkov, ktorí by boli navyše výkonní, pretože takí jednoznačne zaručujú aspoň do určitej miery pokojné fungovanie celej firmy.

Takéto sú predstavy na oboch stranách, skutočnosť je kompromisom oboch z nich. Dobré medziľudské vzťahy vytvárajú priaznivú spoločenskú klímu a odrážajú sa aj v priaznivých ekonomických výsledkoch podniku. Častá fluktuácia pracovníkov má veľa negatívnych dôsledkov – najcitlivejšie sú predovšetkým tie ekonomické. Americkí odborníci už dávnejšie vypočítali, že odchod výkonného pracovníka musí podnik zaplatiť. Hľadá nového odborníka, zaúča ho a dlho nevie, či našiel rovnocennú náhradu. Pracovný výkon nového zamestnanca býva nižší a jeho zaradenie sa do pracovnej skupiny je proces, ktorý v závislosti od zložitosti pracovných úloh trvá aj niekoľko mesiacov. Nie nadarmo sa odchod pracovníkov hodnotí v Japonsku ako podnikové nešťastie. Podľa japonských odborníkov sa vyplatí vkladať do ľudského potenciálu rovnako veľké prostriedky ako do modernej technológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek akejkoľvek snahe môže záujem personálneho manažmentu na stabilnej zostave pracovníkov naraziť na neochotu zamestnanca hľadajúceho pre seba to najvýhodnejšie pracovné zaradenie. Predovšetkým v prvej etape profesijnej dráhy je takáto snaha normálna, pretože človek skúša, čo mu bude najlepšie vyhovovať.

Túžba po zmene sa môže prejaviť aj kedykoľvek neskôr, napríklad v súvislosti s tzv. krízou stredného veku. Únava z dlhoročných pracovných činností vykonávaných už len rutinným stereotypom sa nevyhýba ani tým, ktorí majú atraktívne a tvorivé povolanie, ako sú novinári, manažéri alebo umelci.
Dôvody, ktoré zamestnanec pri odchode z práce uvádza, sú rôzne - od ponuky lepšej pozície a zaujímavej práce cez osobné dôvody až po vyšší plat. Nové zamestnanie sa takisto hľadá rôzne. Veľakrát však môže na strane nového pracovníka i nového zamestnávateľa nastať sklamanie, pretože zamestnanec nie je to, čo by podnik potreboval a nové zamestnanie zasa nespĺňa očakávania uchádzača. Jednak ponuka mohla zveličovať charakter budúceho zamestnania, vyšší plat je vyvážený podstatne vyššou intenzitou práce alebo zodpovednosti, s príjemnými stránkami však môžu byť kladené na pracovníka ďalšie požiadavky. Niekedy sa popália na tzv. haló efekte, kedy napríklad pri vidine lepšieho platu získajú miesto, ktoré má pre nich osobne viacero negatív.

SkryťVypnúť reklamu

Nástupom do zamestnania celý proces nekončí – zmenu miesta sprevádza aj potreba adaptácie. Je dôležitá nielen po stránke pracovnej, pretože zapadnúť do medziľudských vzťahov so spolupracovníkmi a nadriadenými býva často veľkým problémom. Zmena zamestnania napriek tomu môže byť impulzom pre objavenie nových schopností, znalostí a získavanie skúseností. Na druhej strane nemožno vylúčiť presný opak, keď v snahe polepšiť došlo k úplnému opaku.
Pri odhadovaní vlastných schopností sa preto vypláca skôr realizmus. Inak môže dôjsť ku strate ilúzií, psychických síl a napokon aj finančných prostriedkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 144
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 551
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 190
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 556
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 401
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 215
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 898
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 857
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu