
Na včerajšej promo projekcii Kytice v Bratislave. Zľava – F. A. Brabec, jeho manželka, kostýmová výtvarníčka Jaroslava Pecharová a herečka Klára Sedláčková, ktorá si zahrala v Kytici v poviedke Svatební košile.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Na jar získal tretieho Českého leva za kameru. Prvého zvieral v rukách za film Jízda (1994), ktorý režíroval Jan Svěrák, druhého mu českí filmoví akademici pririekli za Kráľa Ubu (1996) a tretieho za Kyticu (2000). Posledné dva si už F. A. BRABEC (1955) režíroval sám. Teší ho najmä to, že Kyticu videlo vyše 650-tisíc českých divákov.
„Mnohí nás od tohto projektu odhovárali, že koho už dnes zaujímajú sfilmované básne,“ povedal včera pre SME F. A. Brabec, ktorý prišiel na skok do Bratislavy. „Som rád, že nám to vyšlo a film nezostal len v polohe našich túžob, prípadne divákov v kluboch.“ Film na motívy básní K. J. Erbena bude mať slovenskú premiéru 7. novembra.
Režisér a kameraman
F. A. Brabec sa cíti šťastný, že dostal České levy práve za kameru, pretože sa nikdy nepovažoval za režiséra. „Snažím sa vyberať látky, ktoré sú už v princípe vizuálne silné, réžia je v mojom prípade skôr doplnkom,“ hovorí Brabec. „Vychádzam z predstáv, emócií, obrazov a hercov si vyberám natoľko kvalitných, že mi zahrajú sami. Bol by som blázon, keby som si vybral nejakú zložitú dialógovú vec. Poteším sa, keď sa naučím režisérskemu remeslu, ale dnes sa považujem maximálne za akéhosi organizátora filmu, jeho hlavnú dušu.“
Brabcova Kytica ponúka sedem z trinástich Erbenových balád. Spája ich postava chlapca s píšťalkou so siedmimi postupne dohorievajúcimi sviečkami. Sú symbolmi ukončenia jednotlivých príbehov a vo väčšine z nich i zhasínania ľudských životov. V každom príbehu prevláda iná atmosféra. Dominuje neúprosný fatalizmus, krutý trest za vinu, neposlušnosť, omyly, za charakteristické vlastnosti ľudí v Erbenových baladách.
Maľovanie kamerou
Brabcova kamera rozmaľováva ročné obdobia a prírodné živly. Herci – Stella Zázvorková, Bolek Polívka, Karel Roden, Jiří Schmitzer, Anna Geislerová, Věra Galatíková a ďalší – vytvárajú s dekoráciami a kostýmami pôsobivý celok, občas s príchuťou hororu.
Režisér: „Chceli sme Kyticu čo najviac priblížiť súčasnosti. Napríklad Vodník v podaní Dana Bártu má účes z vrkočov a nohavice súčasného chlapca.“
Brabcova manželka, kostýmová výtvarníčka Jaroslava Pecharová objavila veľa kostýmových doplnkov na burzách a v starožitníctvach. Podľa režiséra bola jej úloha dôležitá aj v tom, že podobne ako herci zostávala takmer neustále na pľaci. „Jarke nestačilo len navrhnúť kostýmy, ona ich dotvárala počas nakrúcania. Každý detail bol pre ňu dôležitý a občas ma aj prekvapila. Samozrejme, vždy pozitívne, lebo vie, aké farby a hru tvarov potrebujem mať v zábere.“
Spolupráca s producentom
„Spolupráca s Deanou Jakubiskovou? Keď to vezmem v celosti, môžem o nej hovoriť len kladne,“ hovorí. „Bola to ona, kto zodvihol už dvoma producentmi odložený projekt. Urobila to rýchlo, razantne a do príprav sa išlo hneď. V priebehu dvoch týždňov rozpísala rozpočty, pripravila fotodokumentáciu, rozmnožila scenáre, aby sme sa mohli uchádzať o grant. Fakt je, že Deana je dosť emotívna a trvalo mi skoro rok, aby som jej spôsob komunikácie vstrebal. Dôležité je, že výsledok je kvalitný. Neviem. Posledný polrok bol takmer v objatí a pohode.“
Deana Jakubisková prikývla: „Áno, som taká, ale všetci, ktorí ma poznajú, vedia, že ja som taká kvôli tomu, aby naše spoločné filmové dieťa bolo čo najvydarenejšie. Aj preto som oslovila F. A. Brabca, ktorý priniesol spomedzi českých filmových tvorcov jednu z najoriginálnejších vizualít. Chceli sme Erbena ako klenot českej národnej literatúry sprístupniť najmä mladým. Dúfam, že aj vďaka režisérovmu uchopeniu Erbenovej aktuálnosti, dramatickosti a dynamiky sa nám to podarilo.“
Brabec verzus Svěrák
Členovia Českej filmovej a televíznej akadémie včera rozhodli, že film Tmavomodrý svět režiséra Jana Svěráka sa bude uchádzať za Českú republiku o Oscara. Na ďalších miestach skončili v abecednom poradí Michálkovo Babí léto, Brabcova Kytice a Švankmajerov Otesánek.
„Tak to teda Honzovi gratulujem, je veľmi talentovaným filmárom, ale mňa tieto nominácie od istého času príliš nevzrušujú,“ reagoval F. A. Brabec, ktorý robil Svěrákovi kameramana pri Obecnej škole, Akumulátorovi I a Jízde.
„Od začiatku mi bolo jasné, že tento rok to nemôže dopadnúť inak. Tú našu historickú modlu si predsa nemôžeme pustiť z rúk. Honzo mi už pred časom hovoril, koľko má už dohodnutých v Spojených štátoch stretnutí pri promo Tmavomodrého sveta. Napriek tomu som rád, že Kytice zaujala aj v Amerike a neskromne sa môžem popýšiť čerstvou cenou za kameru z festivalu z Kalifornie.“