VYSOKÉ TATRY – Vyhľadávanú chatu pod Rysmi vo Vysokých Tatrách po vyše roku opäť poškodila lavína. Zistili to v utorok pracovníci Strediska lavínovej prevencie Horskej služby v Jasnej, keď popisovali lavínu v Mengusovskej doline a merali vlastnosti snehovej pokrývky. „V utorok sme šli do Vysokých Tatier preskúmať možnosti budovania protilavínových zábran na chate pod Rysmi. Zdola sme pozerali: fajn, chata stojí, ale keď sme prišli k nej, bolo jasné, že je opäť poškodená,“ hovorí náčelník strediska Ján Peťo.
Škody sú veľké
Tatranci majú ešte v pamäti vlaňajšiu lavínu, ktorá zničila strechu a nocľaháreň najvyššie položenej vysokohorskej chaty. V letnej sezóne chata pod Rysmi slúžila turistom, provizórne opravená strecha umožnila poskytovať aj ubytovanie. Chatár však stále upozorňoval na riziko obnovy chaty na mieste, kde sa stretávajú dráhy lavín. Jeho apely neboli vypočuté. Vlastníci chaty pod Rysmi Klub slovenských turistov, Slovenský horolezecký spolok JAMES a Slovenský lyžiarsky zväz zastávali skôr názor, že pred lavínami chatu na pôvodnom mieste uchránia kvalitné protilavínové zábrany.
Posledná lavína, ktorá chatu poškodila, spadla z juhozápadnej steny Českého štítu. Odtrh mal šírku okolo 200 metrov, hrúbku do pol metra, dĺžka lavíny dosiahla 350 metrov a maximálna výška nánosu v kotlinke pod Váhou bola 3-5 metrov. „Rozmery neboli také veľké ako vlani. Hoci chatu zachytil len okraj lavíny, tlaková vlna zničila asi tretinu strechy s nocľahárňou nad kuchyňou, zvalila komín a odhodila 500-litrovú nádrž na vodu do vzdialenosti asi 50 metrov od chaty.
Treba ju postaviť inde
„Lavína spadla pravdepodobne 23. alebo 24. februára,“ hovorí Ján Peťo. Podľa jeho názoru (problematikou lavín sa profesionálne zaoberá 20 rokov) je opätovné poškodenie chaty lavínou argumentom proti nezmyselnej snahe obnovovať chatu na pôvodnom mieste. „Aj keby sa postavili ekonomicky nákladné protilavínové zábrany, musel by to byť hádam bunker, aby vydržal. Jednoznačne som za obnovu chaty na novom, bezpečnom mieste, aj preto, že v tejto doline je chata potrebná aj v zime,“ dodáva náčelník Strediska lavínovej prevencie.
Momentálne je v Tatrách mierne lavínové nebezpečenstvo. (kim)