EÚ: Turecko očakáva pozitívnejšiu hodnotiacu správu
ANKARA 24. októbra (SITA/Reuters) - Cieľ misie Volkana Vurala je pripraviť Turecko na vstup do Európskej únie (EÚ). Ako vedúci generálneho sekretariátu pre EÚ vedie tím, ktorý rozbieha reformy v oblasti ľudských práv, demokracie a ekonomiky, ktoré by mali
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ankare umožniť splnenie prísnych kritérií členstva v EÚ.
Odvolávajúc sa na novoschválený balík reforiem sa Vural netají presvedčením, že Turecko je na ceste k plnému zahájeniu predvstupových rokovaní v roku 2004, ak sa mu podarí udržať súčasné tempo reforiem. "Dúfam, že EÚ uzná významné kroky, ktoré Turecko podniklo v posledných mesiacoch v oblastí práv a slobôd," povedal v utorok večer v rozhovore 59-ročný kariérny diplomat.
S prípravou hodnotiacej správy EÚ o pokroku v tejto moslimskej krajine rastie na Turecko tlak. V septembri urobilo výrazný krok vpred, keď schválilo návrh ústavných zmien, ktoré sprísňujú podmienky zákazu politických strán, otvárajú príležitosti pre používanie kurdského jazyka, rušia trest smrti s výnimkou teroristických trestných činov a skracujú niektoré trestné sadzby.
EÚ udelila Turecku status kandidátskej krajiny v roku 1999, no neumožnila mu zahájiť predvstupové rokovania, pokiaľ nesplní prísne ekonomické a politické podmienky, najmä v oblasti ľudských práv. Európska pätnástka v utorok privítala najnovšie zmeny, nabádala však Turecko, aby vo svojom reformnom kurze pokračovalo a stalo sa flexibilnejším pri rokovaniach s Organizáciou Spojených národov (OSN) o probléme rozdelenia Cypru, ktorý trvá už desaťročia.
Formálna pochvala EÚ v novembrovej hodnotiacej správe by pomohla Turecku, ktoré neodkladne potrebuje zahraničné pôžičky, aby sa dostalo z hlbokej finančnej krízy a zlepšilo si svoj imidž ako jedinej moslimskej krajiny, ktorá je členom NATO. "V skutočnosti boli niektorí v Európe prekvapení, keď videli, ako rýchlo sme schválili tieto reformy," povedal Vural. Dosiahnuté reformy odzrkadľujú túžbu Ankary vyvážiť požiadavky európskej pätnástky s hlboko zakorenenými obavami o národnú bezpečnosť v súvislosti s islamskou a kurdskou hrozbou.
Turecko bojuje proti separatistickým kurdským povstalcom už od roku 1984 a vo svojich tvrdých zákrokoch proti moslimskej aktivite je skôr ťažkopádne. Podľa Vurala budú snahy o prehlbovanie ľudských práv pokračovať ruka v ruke s príspevkom Turecka k medzinárodnému zápasu proti terorizmu na čele s jeho severoatlantickým spojencom USA.