Komisár Monti varuje pred domino efektom štátnej pomoci
GENVAL 26. októbra (SITA/Reuters) - Európska únia (EÚ) nesmie dovoliť, aby štátna pomoc ponúknutá leteckým spoločnostiam postihnutým následkami septembrových teroristických útokov na Spojené štáty vyvolala domino efekt štátnych dotácií problémovým sektoro
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
m, zdôraznil v piatok komisár EÚ pre konkurenciu a súťaž Mario Monti. Ako povedal, ministri priemyslu členských štátov európskej pätnástky sa zhodli na tom, že by bolo chybou, keby sa začalo pomáhať každému priemyselnému sektoru, ktorý má ťažkosti. "Skutočne by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo, že by sme sa v politike štátnej pomoci a štátneho dozoru začať vracať späť," vyhlásil Monti na krátkom brífingu po rokovaní ministrov. Ako dodal, "ak je to potrebné, makroekonomická odpoveď môže byť opodstatnená, ale v nijakom prípade by to nemal byť domino efekt štátnej pomoci sektoru za sektorom".
Po septembrových teroristických útokoch na New York a Washington Spojené štáty poskytli mimoriadny balík finančnej pomoci leteckým spoločnostiam, ktoré postihol zmenšený dopyt a zvýšené náklady. Na rozdiel od USA EÚ reagovala výrazne nižšími kompenzáciami a zmiernením určitých regulácií v leteckom priemysle. "Post-septembrové okolnosti môžu ospravedlniť určitú limitovanú, výnimočnú a časovo kontrolovanú pomoc leteckým spoločnostiam, ale riziko spočíva v tom, že ak ekonomika zaznamenáva v celkovom dopyte pokles, vzniká pokušenie pomôcť aj iným postihnutým sektorom," povedal M. Monti.
EÚ má systém kontroly štátnych hotovostných pôžičiek, daňových úľav a iných výhod pre firmy, aby vymedzila hracie pole podnikom v pätnástich členských štátoch. Štátna pomoc s výnimkou mimoriadnych okolností, ako je podpora priemyslu v ekonomicky chudobných oblastiach, nie je povolená. Belgický minister priemyslu Serge Kubla uviedol, že cieľom ministrov je zaistiť celkový pokles štátnej pomoci v budúcnosti.