* Na Okinawe sú zriedkavé srdcovo-cievne ochorenia, mozgové mŕtvice aj rakovina.
* Je tam o 80 percent menej infarktov než v Severnej Amerike, a ak sa nejaký vyskytne, je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že Okinavčan ho prežije.
* Výskyt demencie a obezity je tiež zriedkavý.
* Starší ľudia majú silnejšie kosti, než by sa očakávalo.
* Podľa vedcov tu však nie sú rozhodujúce gény. Okinavčania žijúci v zahraničí sa takého vysokého veku nedožívajú.
* Tajomstvo ich dlhého života sa vraj skrýva v „okinavskej diéte“. Veľa ovocia, zeleniny, darov mora, a všetko s mierou.
* Ďalším faktorom je nízka úroveň stresu u starších ľudí, čo vyplýva najmä z toho, že sa necítia spoločnosťou odložení. Dôchodcovia sú aktívni často až do deväťdesiatky.
* Okinavčania tvrdia: „ Ľudia tu žijú pomalšie. Vieme, ako brať všetko v pohode.“
To považuje okrem správneho životného štýlu a stravovania za veľmi dôležité aj RNDr. Emil Ginter z Ústavu klinickej a preventívnej medicíny:
„Počas pobytu v Japonsku som sa vždy čudoval, ako sú tamojší ľudia vo večnom kolobehu, v akom sú ustavičnom strese. Napriek tomu patria Japonci k obyvateľom s najväčšou dĺžkou života vôbec. Dokonca aj fajčia viac ako Slováci. Zrejme tu pôsobí pozitívny stres, teda ten, keď vidíte, že hoci viac pracujete, prejaví sa to na výsledkoch. To nie je ten náš stres z beznádeje, že sa takmer nič nemení k lepšiemu. Podozrievavý a nepriateľský postoj k okoliu, skrytá zlosť a nenávisť, a k tomu ešte apatia nám zrejme uberajú zo života viac rokov, ako sme si schopní pripustiť,“ uvažuje RNDr. Ginter.
To Slovákom v porovnaní s Japoncami ukrajuje takmer desať rokov zo života. (uj)