ť s ich spolupracovníkmi. Europoslanci sa jednoducho môžu stať objektom záujmu protikorupčných úradníkov.
V utorok tak rozhodol Európsky súdny dvor a zmietol tým zo stola námietku asi sedemdesiatich poslancov Európskeho parlamentu z Nemecka, Talianska a Rakúska. Spochybňovali právo protikorupčných úradníkov prehliadať ich úrady. Odvolávali sa na poslaneckú imunitu.
Podľa európskej legislatívy majú europoslanci imunitu v rovnakom rozsahu ako ich kolegovia v národných parlamentoch. Majú tiež rôzne možnosti, ako sa brániť prípadnému vyšetrovaniu a namietať ho môžu tiež len na súdoch národnej úrovne.
Rozhodnutie súdu poslancov rozladilo: "OLAF na vyšetrovanie dokonca ani nepotrebuje rozhodnutie súdu, zatiaľ čo nás nechránia žiadne zákony únie," povedal serveru Euobserver poslanec Willy Rothley.
Európska komisia je s rozhodnutím súdu spokojná. Komisárka pre rozpočet Michaela Schreyerová si myslí, že prispelo k upevneniu pozície protikorupčnému úradu, ktorý má právo vyšetrovať všetky orgány únie.
Rozhodnutie súdu prišlo v čase, keď v Európskom parlamente odhalili machinácie s poslaneckými diétami. Rakúsky poslanec Hans-Peter Martin totiž zistil, že denné diéty vo výške 262 eur si vyúčtovali aj tí poslanci, ktorí sa na rokovaniach parlamentu nezúčastnili: prišli sa len zapísať do prezenčnej listiny a odišli alebo poslali niekoho iného, aby sa zapísal za nich. "Zdá sa, že niektoré podpisy na prezenčných listinách sa nezhodujú s originálnym podpisom poslanca," cituje týždenník Stern úradníka parlamentu Rogera Vanhaerena.
Podľa Martina sa to od februára 2001 stalo 7200-krát, čo znamená škodu vo výške takmer dva milióny eur. Malo ísť hlavne o poslancov z Nemecka (hovorí sa až o polovici poslaneckej frakcie), ale aj Veľkej Británie. Zoznam nemeckých poslancov včera Martin zverejnil. Podľa TASR je medzi nimi aj šéf ľudoveckej frakcie Hans-Gert Pöttering či predseda zahraničného výboru Elmar Brok. Všetci na zozname obvinenia odmietajú a tvrdia, že Martin nepredložil žiadne dôkazy.
Vedenie Európskeho parlamentu nezrovnalosti priznáva, ale zároveň tvrdí, že ak poslanec nesedí v rokovacej miestnosti, môže pracovať vo svojej kancelárii, prijímať voličov či novinárov. Ostré reakcie poslancov, ktoré viedli dokonca k vylúčeniu Hansa-Petra Martina zo socialistickej frakcie, však naznačujú, že poslanci svoje diéty zrejme neužívali počas práce pre voličov.
JANA MIKUŠOVÁ