finančného krytia kúpy a ozdravenia podniku.
Táto lehota bola pritom niekoľkokrát odsúvaná. Naposledy vo štvrtok minister zdravotníctva Roman Kováč stanovil za posledný termín včerajší deň. Imuna sa po troch neúspešných pokusoch o predaj vrátila zo správy rezortu privatizácie pod ministerstvo zdravotníctva pred niekoľkými týždňami. O konkurze by mal rezort zdravotníctva rozhodnúť v pondelok.
Otázku finančného krytia skomplikoval Imune Pharm septembrový teroristický útok na Spojené štáty. Podľa jedného z jej predstaviteľov vtedy firma rokovala o strategickom partnerstve s nemenovaným americkým investorom, ale dvaja jeho zástupcovia, ktorí rokovali s Imunou Pharm, zahynuli pod troskami obchodného centra a komunikácia sa obmedzila.
Konkurz na podnik s viac ako päťsto zamestnancami neznamená automaticky jeho zánik. Ministerstvo zdravotníctva si zvolí konkurzného správcu, ktorý bude podnik ponúkať najprv v celku, neskôr po častiach investorom. Z takto získaných peňazí by sa štátu mala vrátiť časť peňazí, ktoré do Imuny vložil.
Privatizačná agónia v Imune vrcholila už niekoľko rokov. Problémom sa pred niekoľkými mesiacmi stalo aj vyplácanie miezd. Päťdesiat ľudí, ktorí pracujú v divízii infúznych roztokov, bolo začiatkom roka doma na 60-percentných náhradách mzdy. Ostatní z celkového počtu 530 zamestnancov pracovali. V druhom štvrťroku sa v Imune hromadne prepúšťalo. (tv)