Bratislava 1. apríla (TASR) - Žiadnej z nových pristupujúcich krajín Európskej únie (EÚ), vrátane Slovenska, sa zatiaľ nepodarilo s Bruselom vyjednať zredukovanie zoznamu agrokomodít, u ktorých je potrebné zásoby prispôsobiť bežným objemom z predchádzajúcich rokov. Ide o zoznamy, ktorými chce únia pred svojim rozšírením zamedziť špekulatívnym dovozom potravín za účelom neskoršieho získania lukratívnych vývozných náhrad spoločenstva pri ich opätovnom vývoze do cudziny.
TASR o doterajšom neúspechu snáh kandidátov informoval štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Marian Radošovský s tým, že pristupujúce krajiny chcú teraz odstúpiť od samostatných rokovaní a s EÚ sa ešte pokúsia dosiahnuť zníženie rozsahu agrokomodít kolektívnym vyjednávaním. "Budeme sa ešte snažiť prelomiť túto bariéru alebo toto nariadenie spoločným postupom," hovorí Radošovsky.
Zároveň sa podľa neho Slovensko už plne pripravuje aj na takú alternatívu, že v Bruseli sa redukcia zoznamu nepodarí a krajine tak zostane pôvodný rozsah až 55 sledovaných komodít. Pokiaľ sa totiž u niektorých produktov reálne objavia nadmerné zásoby, bude za to musieť štát platiť vysoké pokuty. Tie si potom bude môcť nárokovať len od tých firiem, ktoré svojou činnosťou nadmerné zásoby nahromadili. "Pripravujeme sa však aj na to, že by sme zredukovanie nedosiahli. Spolupracujeme s colnou správou a všetky mechanizmy sú naštartované na to, aby sa Slovensko ako štát vyhlo možným postihom z nadnormatívnych zásob," hovorí Radošovský.
Brusel sa takýmito zoznamami bráni tomu, aby neseriózni podnikatelia z kandidátskych krajín hneď po rozšírení únie čerpali z jej rozpočtu vývozné náhrady na tie isté tovary, ktoré len pár mesiacov pred tým doviezli do svojich krajín, a to často od partnerov využívajúcich tie isté exportné podpory spoločenstva.
Problém s nadmernými zásobami sa však môže v kandidátskych krajinách vytvoriť aj z titulu zníženia domáceho dopytu, čo napríklad hrozilo slovenským mliekarenským podnikom. Po prvých 100 miliónoch Sk však mliekari na zlepšenie svojho odbytu od MP získali aktuálne ďalších 150 miliónov Sk, a tak by sa mal problém vyriešiť.
Rovnako sa s tým museli vyrovnali aj slovenské cukrovary, ktorým už niekoľko rokov slabší domáci odbyt zvyšuje staršie zásoby cukru. Ako TASR informoval Dušan Janíček z vedenia Slovenských cukrovarov, a. s., ktoré sú jedným z trojice slovenských cukrovarníckych zoskupení, všetky tuzemské podniky svoje zásoby vývozmi cukru do zahraničia už zosúladili s priemerom za posledné tri roky na úrovni zhruba 73 000 ton. Pri vynútených exportoch pritom stratili, nakoľko svetové ceny na medzinárodných trhoch sú výrazne nižšie ako domáce ceny.
iha zll