
Boj s verejnou mienkou USA v Ázii po bombardovaní prehrávajú. FOTO - TASR/EPA
Na Afganistan dopadajú každý deň ničivé bomby. Spravodajské služby Spojených štátov pracujú na plné obrátky. Vojaci aj spravodajcovia sa snažia demoralizovať Taliban. Márne. Výsledok je zatiaľ skôr opačný. Novinári, ktorí sú v oblasti, zdôrazňujú, že jednotky Talibanu americkými útokmi veľa nestratili a sú odhodlané bojovať.
Presvedčenie bojovníkov Talibanu sa posilňuje a Washington začína váhať, či zvolil správnu taktiku. Opozičná Severná aliancia dáva svoju nespokojnosť so slabými výsledkami Američanov najavo úplne otvorene.
Nehrozí USA dlhá vojenská operácia s nejasným výsledkom? Ak sa chcú USA vyhnúť porovnaniam s neúspešným zásahom Sovietskeho zväzu, potrebujú dosiahnuť v dohľadnom čase aspoň čiastkový úspech.
Ukazuje sa, že muži Talibanu sú o svojej svätej vojne pevne presvedčení - s tým nič nespraví ani americká bomba ani šuchot dolárov. Ameriku zaskočilo, že v talibanskej pyramíde ešte nedokázali nájsť žiadne slabšie miesto - ich stavba drží a má pevné základy. Nepovolili ani umiernení predstavitelia Talibanu a do bojov proti vládnucemu hnutiu sa nepridali ani dôležití kmeňoví náčelníci.
„Ich presvedčenie, že by títo ľudia mohli prejsť na ich stranu, bolo úplne naivné,“ povedal pre denník The Washington Post nemenovaný západný predstaviteľ.
Paštunskí náčelníci môžu zmeniť svoj politický názor počas jednej noci, ale nedá sa od nich očakávať, že zbrane spolu s Američanmi namieria na iných náčelníkov.
O dezerciách sa už vôbec nehovorí, rovnako sa nepotvrdilo, že sa proti Talibanu postavia niektoré jeho vlastné divízie.
„Ak by chceli dezertovať, nebolo by to pre nich ťažké,“ povedal pakistanský novinár Rahimuláh Jusufzaj pre Washington Post. Taliban však nie je politické hnutie, ale duchovné. To ho robí súdržnejším. Väčšina z lídrov Talibanu vie, že keď stratia moc, budú ich protivníci po nich pátrať v každej dedine. Preto sa nikdy nevzdajú - nemajú kam utiecť. Taliban žije len vo svete úplných víťazstiev či porážok.
Staroveký afganský komplex kultúry, viery a rodinných väzieb je proti materiálnym výhodáma ponukám podieľať sa na moci po páde Talibanu imúnny. „Počas sovietskej invázie sme využili islam, paštunský nacionalizmus a afganskú históriu na to, aby sa ľudia v Afganistane postavili proti zahraničným votrelcom,“ hovorí člen pakistanskej tajnej služby. „Nič z toho teraz nemôžeme využiť na to, aby sme spustili akoby vnútro-paštunský puč proti Talibanu.“
Američanom zatiaľ chýbajú hodnotné spravodajské informácie - mapa Afganistanu v tejto krajine veľa neznamená. Spoliehať sa nemôžu ani na pakistanskú tajnú službu (ISI), ktorá musela z večera do rána násilne popretŕhať vzťahy s Talibanom, keď sa pakistanský prezident Parvíz Mušaraf rozhodol bojovať spoločne s USA.