
Severné Írsko čaká na návrat do úplného normálu - školáčka sa rozpráva s britským vojakom. FOTO - REUTERS
Toto slovo v uplynulých dňoch mnoho ráz použili v britských a írskych médiách, ale pocit eufórie, ktorý vanie z novín, akosi nedorazil do ulíc Severného Írska. Tam dlho očakávané rozhodnutie IRA prijali skôr s pocitom opatrného optimizmu.
Znamená to, že spoločná vláda provincie - ktorá sa stala nefunkčnou po tom, ako ju opustili protestantskí unionistickí politici na protest proti odporu IRA v otázke odzbrojenia - opäť môže normálne fungovať.
Neznamená to ale koniec všetkých konfliktov v Severnom Írsku. Politické prázdno, ktoré prišlo po júlovej rezignácii severoírskeho predsedu vlády Davida Trimbla, vyvolalo pouličné nepokoje. Najmä v nábožensky rozdelenej oblasti severného Belfastu svišťali vzduchom benzínové a trubicové bomby takmer každý deň, podobne to bolo s prestrelkami a výtržníctvom.
Za väčšinu problémov vinia protestantskú polovojenskú skupinu, Ulsterskú obrannú asociáciu (UDA), ktorá rýchlo reagovala na oznámenie o odzbrojení IRA vyhlásením, že ona sa svojich zbraní nevzdá.
Na katolíckej strane republikánski disidenti hovoria o „vlastizrade a nedostatku viery“. Sú to ľudia, ktorí opustili IRA a jej politické krídlo Sinn Fein potom, ako si sadli s protestantmi do vlády. Čas ukáže, či sa naplnia obavy, že členovia IRA, ktorí nesúhlasia s odzbrojením, sa pridajú k odštiepeneckej Pravej IRA. Neschopnosť Pravej IRA vytrvať v spoločnej kampani proti Britom a zatknutie a odsúdenie mnohých jej vodcov sa zatiaľ ukázali ako úspešný odstrašovací prvok pri nábore nových členov.
Britská vláda pohotovo urobila protiopatrenia, čím uznala prelomové gesto IRA. Štyri kontroverzné strážne veže britskej armády, plné najmodernejších pozorovacích zariadení, miznú zo severoírskeho vidieka.
Známkou pomalého smerovania k normálu v Severnom Írsku je, že Martin McGuiness zo Sinn Fein v stredu v rozhovore pre miestnu televíziu nehovoril o odzbrojení, ale o svojich plánoch zreformovať vzdelávací systém v provincii. McGuiness, podľa vlastného priznania neúspešný žiak, prevzal s vervou svoju novú funkciu ministra školstva. Pripomeňme, že o tomto mužovi sa kedysi hovorilo ako o „britskom teroristovi číslo jeden“.
Otázka odzbrojenia bola hlavným kameňom úrazu pri írskom mierovom procese od podpísania Veľkonočnej dohody v roku 1998 - zmluvy, ktorá položila základy systému novej spoločnej vlády v Severnom Írsku. Problémy v provincii možno nezmizli a nezmiznú zo dňa na deň, ale prvý krok IRA k odzbrojeniu predstavuje dôležitý obrat smerom k budúcnosti bez násilia.
Autor: ROBIN SHEERAN, Belfast pre SME