BRATISLAVA 1. apríla (SITA) - Občania Európskej únie sú z právneho hľadiska diskriminovaní v blížiacich sa voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Povedal to vo štvrtok riaditeľ informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Azelio Fulmini pre agentúru SITA. ,,Je tu totiž problém súvisiaci s trvalým pobytom občanov EÚ, ktorý sa vyžaduje na ich účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu," povedal Fulmini. Aby občania EÚ totiž mohli voliť na Slovensku do EP, musia mať podľa zákona 331 z roku 2003 o voľbách do Európskeho parlamentu v SR trvalý pobyt. Slovenskí občania však môžu voliť aj vtedy, keď žijú v zahraničí a trvalý pobyt na území SR nemajú. Z právneho hľadiska je to problém, z praktického hľadiska to môže byť akceptovateľné, iba ak slovenská vláda zmení príslušný zákon čo najskôr, povedal pre agentúru Fulmini. ,,Nemyslím si, že zo strany slovenskej vlády ide o snahu diskriminovať európskych občanov," dodal Fulmini.
Ďalším problémom je podľa Fulminiho 40-dňová lehota na zápis občana EÚ, ktorý nemá trvalý pobyt na Slovensku, do voličských zoznamov. Ak chce takýto občan EÚ voliť, musí sa totiž zapísať do zoznamu v príslušnej samospráve aspoň 40 dní pred voľbami. Príslušné zákony (Zákon 48 z roku 2002 o pobyte cudzincov a Zákon o voľbách do EP) však platia až od 1. mája 2004. Občania EÚ teda môžu o zápis požiadať najneskôr
3. mája (pondelok) ale až od 1. mája (štátny sviatok a sobota). ,,Z praktického hľadiska je to problematické," vyhlásil Fulmini. Zástupcovia EP na Slovensku preto požiadali ministerstvo vnútra, ministerstvo spravodlivosti a predstaviteľov Národnej rady SR o spoluprácu pri hľadaní riešenia.
Komplikáciu nakoniec obe strany urovnajú tak, že Ministerstvo vnútra SR pošle predstaviteľom samosprávy a polície informačný list, aby občanom EÚ vystavili doklady potrebné na zapísanie do voličského zoznamu ešte pred 1. májom. Okrem toho by mali všetci občania EÚ registrovaní na Slovensku bez ohľadu na trvalý pobyt dostať list s inštrukciami, ako sa v prípade záujmu do voličských zoznamov zapísať. ,,Myslím, že toto bol veľmi dobrý príklad našej spolupráce so slovenskými orgánmi," uviedol Fulmini. ,,Sú to prvé voľby do európskeho parlamentu, ktoré sa konajú na Slovensku. Je teda celkom normálne, že môžu vzniknúť niektoré praktické problémy. Zároveň je tiež úplne jasné, že slovenská vláda robí všetko pre ich odstránenie," dodal predstaviteľ EP na Slovensku.
Fulmini si zároveň uvedomuje, že prieskumy nepoukazujú na vysokú účasť v slovenských voľbách do Európskeho parlamentu. ,,Situácia na Slovensku je dosť špecifická, pretože slovenskí občania by mali voliť trikrát za tri mesiace, čo je dosť veľa," vysvetlil Fulmini. Okrem toho môžu mať výsledky referenda a prezidentských volieb vážny dopad na slovenskú politickú scénu, a teda aj dopad na účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Percento zúčastnených na hlasovaní si preto Fulmini netrúfol odhadnúť. ,,Som optimista. Myslím, že slovenskí občania chápu, že vstup do EÚ je veľmi dôležitý a historický moment a dúfam a cítim, že pôjdu voliť. Viem, že prieskumy sú dosť negatívne. Dúfam však, že slovenskí voliči na poslednú chvíľu zmenia rozhodnutie a na voľbách do EP sa zúčastnia," uzavrel Fulmini.
Voľby do EP sa na Slovensku budú konať 13. júna 2004. Do parlamentu EÚ si slovenskí občania budú môcť zvoliť 14 zástupcov.