Staré Hory 27. októbra (TASR) - Nepriaznivé poveternostné podmienky a nedostatok potravy počas zimy riešia niektoré zvieratá zimným spánkom. Počas neho, uložené vo vhodnom brlohu či v hniezde upadajú do stavu akejsi strnulosti. Ich telesná teplota sa zníži a všetky dôležité fyziologické pochody v organizme sa utlmia na minimum. Ak však telesná teplota klesne k hranici, pod ktorou by zviera uhynulo, jeho organizmus sa aktivuje a zviera sa prebudí.
Najmenej výraznou formou zimného spánku, ako pre TASR uviedol pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga, je takzvaný fakultatívny spánok. Charakteristický je pre medveďa hnedého a jazveca lesného. Pri ňom upadajú do stavu čiastočnej strnulosti, kedy sa čiastočne zníži ich telesná teplota aj fyziologické pochody. Pre netopiere, ale i chrčka poľného je typický skutočný zimný spánok, avšak z času na čas prerušovaný. Skutočným neprerušovaným zimným spánkom, počas ktorého sa telesná teplota zvierat zníži na jeden až dva stupne Celzia, spia svište vrchovské, sysle, ježe, plchy a niektoré druhy netopierov. Podivuhodným fenoménom súvisiacim so zimným spánkom zvierat je odolnosť voči rôznym infekčným chorobám. Ich organizmus totiž v stave letargie vo zvýšenej miere produkuje obranné látky.
Energiu potrebnú na udržiavanie životných pochodov počas zimného spánku získava organizmus zvierat zo zásob, ktoré si vo forme podkožného tuku naakumuloval v lete a jeseni. Zvieratá počas spánku zaujímajú polohu s relatívne najmenším povrchom tela, čím minimalizujú výdaj teploty i spotrebu zásobných látok. Plchy na schúlia do klbka a "zabalia" sa do huňatého chvosta, niektoré netopiere - podkováre - zase do lietacích blán.
Vtáky, ktorých organizmus má vysokú látkovú výmenu, si nemôžu dovoliť prespávať štyri až šesť mesiacov, ako to robia niektoré cicavce. Veď králiček zlatohlavý s hmotnosťou len 5 gramov je najmenším a najľahším vtáčikom v Európe a vydrží bez potravy len asi hodinu. Niektoré operence sa však počas zimy dostávajú do stavu, keď sa im znížia telesná teplota i krvný tlak a spomalia metabolické pochody. Počas zimných noci sa napríklad niektorým sýkorkám zníži teplota na 5 až 10 stupňov Celzia, pričom počas spánku sa "zabalia" do našuchoreného peria podobne ako plchy do chvosta.