EÚ bude mať malé bojové jednotky, prispeje aj Slovensko

Brusel 5. apríla (TASR) Ministri obrany členských a vstupujúcich krajín EÚ podporili dnes v Bruseli plán vytvoriť do roku 2007 viacero európskych malých ...

Brusel 5. apríla (TASR) Ministri obrany členských a vstupujúcich krajín EÚ podporili dnes v Bruseli plán vytvoriť do roku 2007 viacero európskych malých bojových jednotiek, ktoré budú schopné urýchlene zasahovať pri riešení krízových situácií vo svete. Slovensko chce v tomto smere únii prispieť jednotkami, ktoré vytvorí spoločne s krajinami Vyšehradskej štvorky.

"Chceme takéto jednotky budovať na multinárodnom princípe, v spolupráci s krajinami V4, pretože ekonomicky nie sme schopní vybudovať samostatnú jednotku," povedal novinárom minister obrany Juraj Liška. Príspevok Slovenska by mal podľa neho spočívať v tom, čo sa už osvedčilo ženisti, vojenská polícia, mechanizovaný prápor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S myšlienkou malých bojových jednotiek v sile asi 1500 vojakov, ktoré by boli nasaditeľné do 15 dní, zotrvali by v teréne do 30 dní a boli by schopné pôsobiť v rozličnom prostredí (hory, púšte, džungle), prišli pôvodne Nemecko, Francúzsko a Británia.

"Možno povedať, že táto myšlienka sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom. Únia musí byť schopná konať rýchlo a takáto kapacita je nevyhnutná," povedal írsky minister Michael Smith, ktorý schôdzke predsedal.

Zatiaľ je podľa neho predčasné hovoriť, ktorá krajina ako do budovania bojových jednotiek prispeje, funkčné majú byť v roku 2007.

Vysoký predstaviteľ únie pre zahraničnú bezpečnostnú politiku Javier Solana vysvetlil, že malé bojové jednotky budú súčasťou síl rýchleho nasadenia v sile 60.000 mužov, ktoré sa EÚ rozhodla vybudovať v roku 1999. Ide podľa neho o "rýchly prvok v silách rýchleho nasadenia".

SkryťVypnúť reklamu

Veľké sily rýchleho nasadenia potrebuje EÚ podľa neho na väčšie a dlhodobejšie operácie, napríklad v Bosne, kde sa pripravuje na prevzatie misie SFOR od NATO. Bojové jednotky by umožnili urýchlene zasahovať na krátky čas v krízových oblastiach. Únia si to už vyskúšala v rámci operácie Artemis v Konžskej demokratickej republike.

Neformálne rokovanie ministrov obrany EÚ v Bruseli sa skončí v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 067
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 997
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 257
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 163
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 950
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 620
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 331
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu