Ak vo vašej obci nie je škola a deti musia dochádzať do susednej obce, jej starosta musí rodičom zo zákona hradiť cestovné. Môže pre ne tiež zriadiť školský autobus. FOTO - ARCHÍV
Podobná situácia hrozí aj v obci Cerov, kde možno od budúceho školského roka zrušia školu. Najbližšia škola je v obci Bzovík, tá je však už dnes prepchatá žiakmi z doteraz zrušených škôl. Ďalšia škola je až v Krupine. Cerovskí žiaci by museli denne cestovať dvadsať kilometrov tam a rovnako nazad. Ani v tejto obci však veľa rodičov nemá peniaze na zaplatenie denno-denných ciest detí do školy.
Ministerstvo školstva však rodičov upozorňuje, že v týchto prípadoch cestovné vôbec nemajú platiť. "Podľa zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve totiž platí, že ak si obec za účelom zabezpečenia povinnej školskej dochádzky nezriadi vlastnú školu, musí obec, s ktorou má obec spoločný školský obvod - teda tá, v ktorej bude dieťa povinnú dochádzku plniť - zaplatiť rodičovi cestovné náklady na dopravu do a zo školy. Na každé dieťa totiž dostane od štátu normatívny príspevok, príspevok na dopravu v objeme skutočných výdavkov," hovorí štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth. Upozorňuje však, že obec môže situáciu vyriešiť aj tak, že pre deti zriadi školský autobus. Deti tak nebudú musieť čakať na mestský spoj, ktorý chodí povedzme len hodinu pred vyučovaním a tri hodiny po ňom.
Ak starosta deťom zo susedných obcí cestovné neprepláca, rodičia sa majú obrátiť na príslušný krajský školský úrad. Ten má 30 dní na to, aby problém vyriešil. "Po posúdení ich nárokov im bude cestovné uhradené aj spätne," hovorí Tóth.
Rodičia však dovtedy musia posielať svoje deti do školy. Podľa ústavy totiž máme povinnú desaťročnú školskú dochádzku. Po 15 neospravedlnených hodinách môže sociálny odbor rodičom odobrať prídavky na dieťa. A po vyššom počte neospravedlnených hodín im už dokonca hrozí väzba.
Autor: sr