Berlín 6. apríla (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) o 10 prevažne stredoeurópskych a východoeurópskych krajín môže priniesť narušenie európskej politiky, pracovného trhu a daňového systému. Uvádza sa to v štúdii americkej investičnej banky Merrill Lynch.
Podľa posledných prieskumov je väčšina obyvateľov Veľkej Británie, Nemecka a Francúzska proti rozšíreniu. Ako sa uvádza v štúdii, politická moc týchto troch krajín by sa mohla po rozšírení značne oslabiť.
Výrazné zmeny nastanú podľa štúdie aj na trhoch práce, a to kvôli značným mzdovým rozdielom medzi terajšími a súčasnými členmi EÚ. V štúdii sa uvádza príklad, že za hodinovú mzdu v Nemecku môže zamestnávateľ v súčasnosti zamestnať pracovníka v Poľsku na celý deň. A keďže vyrovnávanie mzdových rozdielov potrvá desaťročia, je veľmi pravdepodobné, že dôjde k výraznému odlevu produkčných kapacít smerom na Východ.
Ďalšie zmeny sa podľa štúdie udejú v daňovej politike, keďže nízke podnikové dane v pristupujúcich krajinách lákajú zahraničné investície. Nízke dane z príjmov na úrovni 19 % napríklad v Poľsku, 18 % v Maďarsku a ďalších krajinách sú značným lákadlom pre investície do novej produkcie.
Okrem toho je oblasť strednej a východnej Európy regiónom, ktorý je dlhodobo atraktívny ako produkčná lokalita. Od roku 1993 do roku 2002 prilákali stredoeurópske a východoeurópske krajiny viac zahraničných investícií ako Čína, vyjadrené v pomere k počtu obyvateľov i ako percento z hrubého domáceho produktu (HDP).
Informovala o tom nemecká agentúra DPA.