Helsinki 7. apríla (TASR) - V roku 1995 sa novými členmi Európskej únie stali tri príkladné kandidátske krajiny - Fínsko, Rakúsko a Švédsko, disponujúce politickými štruktúrami a hospodárstvom, ktoré v ničom nezaostávali za realitou v starších členských štátoch.
Prvého mája bude situácia iná, lebo sedem z desiatich nových členských štátov oddeľovala od kapitalizmu, politických a spoločenských hodnôt západného typu po dlhé desaťročia železná opona. Nemožno sa potom čudovať, že na základe najnovšej správy Európskeho parlamentu viacero kandidátskych krajín zaostáva za súčasnou európskou pätnástkou v širokej škále oblastí - siahajúcej od bezpečnosti potravy po značne rozšírenú korupciu.
Podľa šéfa Fínskeho obchodného a politického fóra Rista Penttilu, citovaného agentúrou AP, bolo svojho času Fínsko, Švédsko a Rakúsko po všetkých stránkach oveľa lepšie pripravené na členstvo v EÚ ako terajší kandidáti. Ich dobrá pripravenosť im potom umožnila plne profitovať z členstva do takej miery, že dnes patria medzi príkladných členov EÚ.
"Na rozdiel od ostatných členských štátov EÚ Fínsko, Švédsko a Rakúsko ani dnes nie sú členmi Severoatlantickej aliancie, aj keď s ňou úzkou spolupracujú. Po druhej svetovej vojne sa však tieto krajiny nestali obeťami rozdelenia Európy na dva nepriateľské tábory, a tak sa včas mohli zapojiť do práce v rámci Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA), ktoré úzko spolupracovalo s Bruselom," zdôraznil pre americkú agentúru Risto Penttila.
2 ko pel