
Christer Pettersson (na archívnej snímke vľavo) sa v sobotu listom, ktorý písal jeho priateľ, priznal, že skutočne zavraždil Olofa Palmeho (vpravo).
FOTO - ČTK/AP
prepustili na slobodu.
Pettersson sa priznal v článku, ktorý v sobotu zverejnil štokholmský bulvárny denník Expressen. Autorom textu je istý Gert Fylking, ale Pettersson je podpísaný ako spoluautor. Fylking odhaľuje údaje, s ktorými sa mu Pettersson zveroval počas niekoľkých rokov. Podľa tejto verzie Pettersson, ktorý mal množstvo kontaktov v štokholmskom podsvetí, náhodou stretol manželov Palmeovcov, keď sa krátko pred polnocou 28. februára 1986 vracali bez osobnej stráže z kina domov.
Po tom, ako vykonal „spravodlivosť“, ktorá sa predtým nepodarilo jeho inému známemu (?), údajne odovzdal vražednú zbraň niekomu inému, kto zahodil pištoľ do Baltského mora.
Alkoholik Pettersson bol vraj v čase svojho činu triezvy. Svojmu priateľovi údajne neskôr niekoľkokrát opakoval: „Samozrejme, že som to bol ja, kto strieľal, ale nemôžu ma zatvoriť, pretože vražedná zbraň chýba.“
Diskusia s Lisbet Palmeovou
Svojím priznaním vraj Petterssen reagoval na rozhovor, ktorý Lisbet Palmeová poskytla pred niekoľkými dňami denníku Dagens Nyheter. Vo vôbec prvom interview od smrti svojho manžela obvinila švédsky právny systém, že jej, hlavnej svedkyni a jedinej prítomnej na mieste atentátu, nikdy neuveril, keď spoznala a identifikovala ako vraha práve Christena Petterssona.
Lisbet Palmeová žiada v reakcii na údajné priznanie nový súdny proces s Petterssonom. Podľa denníka Dagens je presvedčená, že „priznanie“ tohto druhu je dostatočným dôvodom.
Niektorí odborníci sú však opačného názoru. Pettersson musí svoje „priznanie“ potvrdiť a oveľa viac konkretizovať, bez vražednej zbrane ako dôkazu bude jeho usvedčenie tak či tak veľmi ťažké.
Alkoholik vytriezvel?
Christer Pettersson bol v súvislosti s Palmeho vraždou prvýkrát vypočutý tri mesiace po atentáte. V roku 1988 ho Palmeová prvýkrát usvedčila po videokonfrontácii. V roku 1989 bol postavený pred súd a pri osobnej konfrontácii ho Palmeová znova usvedčila ako vraha svojho muža. Súd prvej inštancie odsúdil Petterssona 27. júla 1989 na doživotné väzenie. V septembri toho istého roku ho však súd najvyššej inštancie omilostil a vyhlásil za nevinného. Žiadosti o nový proces pre prítomnosť nových dôkazov švédsky Najvyšší súd v roku 1998 nevyhovel.
Skupina vyšetrovateľov Palmeho vraždy sa po zverejnení údajného priznania okamžite stretla na mimoriadnom zasadnutí. Zatiaľ zverejnili iba fakt, že Pettersson bude znova vypočutý. Otázka je, či tento notorický alkoholik, ktorý však v poslednom čase žije údajne „triezvym“ a „nábožensky blízkym“ životom, svoje „priznanie“ potvrdí aj pred policajtmi.
Samo priznanie nestačí
„Uvidíme, či na vypočutie príde sám, či to nebude inak,“ hovorí komisár kriminálnej polície Ake Rost.
Podľa Christiana Diesena, profesora procesného práva zo Štokholmskej univerzity, môže Pettersson „priznať toľko, koľko len chce“, a napriek tomu na veci prakticky nič nezmení. Niektorí ďalší odborníci nie sú rovnako skeptickí. Pettersson by však musel svoje priznanie nielen osobne potvrdiť, ale pridať aj celý rad detailov, ktoré by konečne pridali tajničku krížovke doterajšieho vyšetrovania.
Niektorí odborníci poukazujú napríklad na fakt, že za odhalenie vraha Olofa Palmeho bola vypísaná odmena 50 miliónov švédskych korún, čo aj v takomto prípade môže hrať veľkú úlohu. Christer Pettersson však sám v prípade, že by sa jeho vina dokázala, odmenu za svoje odhalenie dostať nesmie.
Švédska polícia teraz Petterssona hľadá, aby ho mohla po publikácii sobotňajšieho článku k novým faktom znova vypočuť. Ale to, kde sa Pettersson momentálne zdržiava, nikto presne nevie.
Autor: TOMÁŠ SNIEGOŇčtk