
Ruské televízie v sobotu ukázali prvé zábery vraku Kurska po vytiahnutí na hladinu a odčerpaní vody v plávajúcom doku v prístave Rosľakovo pri Murmansku. Ruský generálny prokurátor Vladimir Ustinov s vrakom v pozadí divákom opisoval posledné chvíle života námorníkov.
FOTO - TASR/EPA
Mohutný stroj s rozbitými okienkami veliteľskej veže vydáva stále nové telá. Odhalenie tajomstva jeho zániku je však v nedohľadne. Z ponorky bolo do soboty vyslobodených spolu 44 tiel zo 118. Dvanásť bolo vyzdvihnutých už pred rokom, keď bola ponorka potopená v hĺbke 108 metrov, ďalších 32 teraz v suchom doku v Rosľakove.
Keď do útrob ponorky, sčasti ešte zaplnených vodou, vstúpili prví špecialisti, niekoľko z nich údajne nevydržalo pohľad na následky skazy. To, čo videli, ich vraj tak ohromilo, že neboli schopní v práci pokračovať. Podľa Ustinova námorníci nemali najmenšiu šancu zachrániť sa. „Toto peklo sa nedalo prežiť,“ vyhlásil prokurátor.
Ruské televízne kanály v sobotu zverejnili oficiálne zábery zhotovené tlačovým strediskom Severnej flotily. Prokurátor stál pred množstvom hrdzavých pokrútených kovových prútov a káblov a sedem minút rozprával o tom, čo mohli námorníci prežívať. „Väčšina z nich sa zadusila. Chcel by som povedať tým, čo si myslia, že bolo možné zachrániť ich, že takáto možnosť nebola,“ skonštatoval. Hoci trvalo maximálne osem hodín, kým voda ponorku celkom zaplavila, námorníci vraj boli mŕtvi už skôr. Teplota vzduchu vnútri ponorky pre požiar dosiahla až 8000 stupňov a tí, čo výbuch prežili, sa zadusili.
Príbuzných obetí čaká znova trýzniaca procedúra. Manželka kapitána Gennadija Ljačina a jeho syn Gleb mohli osobne vystúpiť na palubu ponorky, ktorá však telo veliteľa nikdy nevydá. Kapitán a ďalší členovia velenia sa totiž podľa expertov nachádzali v prednej časti, ktorá bola celkom zničená výbuchom a jej trosky zostali na morskom dne.
Velenie Severnej flotily sa obáva emocionálneho výbuchu, aký vypukol v dedine Viďajevo po havárii, keď príbuzní obvinili vojenských náčelníkov a prezidenta zo smrti svojich detí a mužov. Hoci väčšina tiel už bola identifikovaná, prokuratúra sa zdráha oficiálne zverejňovať mená námorníkov. „Pohľad na vyzdvihnuté telo je strašný. Bude to nová tragédia pre všetkých, ktorí ich uvidia,“ tvrdia experti.
Velenie Severnej flotily sľúbilo, že verejnosť sa dozvie o všetkých detailoch spojených s katastrofou ponorky, ktoré nie sú štátnym tajomstvom. Veliteľ vojenského námorníctva Vladimir Kurojedov vyhlásil, že príčiny explózie ponorky nie sú štátnym tajomstvom a že je v jeho záujme zistiť ich. „My potrebujeme jasno, aby sme vedeli, ako treba narábať s ďalšími ponorkami tejto triedy,“ povedal.
Autor: ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk