Bratislava 11. apríla (TASR) - Možnosť získať certifikát ekoškoly platný jeden rok má deväť slovenských základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ), ktoré sa zapojili do projektu Ekoškola.
Školy, ktoré sa uchádzajú o tento certifikát, musia v priebehu školského roka zaviesť opatrenia vedúce k ochrane životného prostredia. V praxi to znamená, že si škola zriadi učebňu v prírode, vymedzí prísnu nefajčiarsku zónu, triedi odpad či ponúka aj vegetariánsku stravu. Zároveň by mala organizovať aktivity, ktoré zvýšia informovanosť žiakov, učiteľov i rodičov o tom ako čo najlepšie chrániť životné prostredie.
Opatrenia a ochranárske aktivity škôl vyhodnotí odborná porota v septembri. O udelení certifikátu sa rozhodne v októbri na slovensko-rakúskej konferencii o environmentálnej výchove. V budúcnosti budú mať školy možnosť zapojiť sa do celoeurópskeho projektu Ecoschools, ktorú koordinuje Foundation for Environmental Education so sídlom v Londýne.
V poradí druhý projekt ekoškôl pod názvom Učím (sa) o Zemi s radosťou zorganizovalo v novembri minulého roka Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Do projektu vstúpilo namiesto plánovaných troch až deväť škôl: ZŠ Tomášov, ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským Tomášov, Stredná združená škola drevárska, ZŠ a gymnázium Tilgnerova Bratislava, Gymnázium Einsteinova, Gymnázium L. Novomeského, Gymnázium L. Sáru, ZŠ Turnianska a ZŠ Drieňová.
Informácie TASR poskytla koordinátorka projektu Petra Ježeková.