Ešte donedávna sa určovanie sporného otcovstva robilo pomocou tzv. krvných skúšok: porovnávali sa krvné skupiny, sérové skupiny, antigény HLA. Podobne ako pri transplantáciách, keď sa hľadá vhodný darca. Tento postup sa už viac-menej opustil, pretože je nákladnejší ako analýza DNA, aj menej spoľahlivý.
Analýzou DNA sa totiž dá dosiahnuť "mimoriadny stupeň istoty, ktorý sa dá považovať za takmer absolútny," povedal SME docent Vladimír Ferák, z Katedry molekulárnej biológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá je jedným z dvoch pracovísk na Slovensku, kde pôsobia súdni znalci zodboru genetiky, zameraní na analýzu DNA pri určovaní otcovstva. Druhé je na Lekárskej fakulte v Košiciach.
Odber materiálu je jednoduchý: dieťaťu, matke aoznačenému mužovi sa odoberie niekoľko kvapiek krvi. Samotná analýza DNA ainterpretácia výsledkov však už taká jednoduchá nie je, takže na výsledok sa čaká asi mesiac. Potom odborníci vydajú tzv. znalecký posudok.
V prípadoch, keď nie je možné získať krv, môže sa DNA izolovať z ľubovoľného tkaniva. Robí sa to však len v zriedkavých prípadoch, napríklad ak niektorý z účastníkov zomrel a je niekde uložené jeho tkanivo (napr. z pitvy).
Analýza DNA stojí okolo 10-tisíc korún. Simona z východného Slovenska, ktorá bola na analýze nedávno, SME potvrdila, že súd za ňu zaplatil 12 000 korún. Ak sa potvrdí otcovstvo muža, ktorého označila za otca dieťaťa, zaplatí výdavky on.
Analýzu DNA na určenie otcovstva však možno urobiť na požiadanie komukoľvek - samozrejme, všetci musia s vyšetrením súhlasiť.
Na Katedre molekulárnej biológie vyšetria asi sto prípadov ročne. Aj tu evidujú prípady, keď matky s deťmi čakajú na vyšetrenie "roky a roky" väčšinou vtedy, keď je odporca vzahraničí aje sním problematický kontakt. Rovnako dlho v niektorých prípadoch sa čaká aj na uhradenie poplatkov za analýzu DNA.
Analýzou DNA sa otcovstvo potvrdí asi v80 percentách prípadov. Neposkytuje síce úplnú "matematickú" istotu, ale keďže pravdepodobnosť otcovstva býva zvyčajne vyššia ako 99,99 percent, vpraxi sa od úplnej istoty veľmi neodlišuje. Vo zvyšných 20 percentách prípadov je otcovstvo vylúčené.
Analýzou DNA sa môže určiť aj materstvo. Vladimír Ferák spomína na nedávny prípad" "Išlo o Slovenku, ktorá žila dlhší čas v zahraničí a vrátila sa späť aj s dieťaťom, o ktorom hovorila, že je jej vlastné. Nemala na to však žiaden doklad," spomína Ferák. Výsledok analýzy DNA bol jednoznačný: "Nemohlo byť pochybností otom, že ide ojej dieťa asúd výsledok znaleckého posudku akceptoval." uzatvára V. Ferák.
Autor: sr