"Nedávno ste písali o blížiacich sa voľbách nových riaditeľov. Podľa zákona má mať riaditeľ pedagogickú a odbornú spôsobilosť na túto funkciu. Pedagogická je zákonom jasne stanovená, odborná však nie. Čo vlastne znamená a ako sa posudzuje? Je napríklad učiteľ telocviku odborne spôsobilý robiť riaditeľa strednej priemyselnej školy, alebo musí mať technické vzdelanie? Alebo môže byť chemický inžinier riaditeľom konzervatória?
Školy by túto radu potrebovali, lebo ak rada školy pri výbere riaditeľa rozhodne zle, hrozí jej pokuta, prípadne i súdny proces. Ak môžete, uveďte aj príklady."
I. V., Bratislava
Ing. JARMILA BELEŠOVÁ, riaditeľka personálneho odboru ministerstva školstva: "V zmysle paragrafu 2 ods. 2 vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 41/1996 Z. z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov, absolvovaním študijných odborov učiteľstvo a vychovávateľstvo získavajú pedagogickí zamestnanci aj odbornú, aj pedagogickú spôsobilosť. Absolvovaním nepedagogických študijných odborov získavajú pedagogickí zamestnanci len odbornú spôsobilosť.
Riaditeľom strednej školy môže byť každý učiteľ, ktorý spĺňa kvalifikačné požiadavky vzdelania stanovené paragrafom 4 ods. 6 vyhlášky pre vedúcich pedagogických zamestnancov a prílohou vyhlášky, časť XV. Má teda absolvovaný stupeň a odbor vzdelania pre príslušný druh a stupeň školy alebo školského zariadenia, má minimálne päť rokov pedagogickej praxe, vykonal I. kvalifikačnú skúšku alebo získal jej náhradu podľa paragrafu 9 ods. 1 vyhlášky a absolvuje prípravu vedúcich pedagogických zamestnancov (aj po vymenovaní do funkcie). Znamená to, že riaditeľom strednej školy môže byť aj učiteľ telesnej výchovy, resp. výtvarnej výchovy, ak spĺňa kvalifikačné požiadavky vzdelania na vyučovanie uvedených predmetov pre stredné školy a tento predmet sa na konkrétnej strednej škole vyučuje."