BRATISLAVA - Bezpečný vklad v banke a isté, hoci nízke úroky? Alebo investícia na akciových a kapitálových trhoch, kde sú možné vysoké zisky, ale hrozia aj straty? Stále konzervatívnemu slovenskému investorovi pribúdajú nové možnosti, ktoré výhody vkladu a podielových fondov kombinujú.
Do ponuky domácich správcovských spoločností a bánk sa totiž dostávajú produkty označované ako garantované, zaistené či zabezpečené. Spočívajú v tom, že investorovi sa nemôže stať, aby si vybral pri dodržaní podmienok menej peňazí, než vložil. Túto istotu však nemá zadarmo. Ak sa peniaze zhodnotia, nedostane celý výnos, ale časť z neho dá banke či správcovskej spoločnosti.
Tieto dve základné charakteristiky sa spolu s ďalšími podmienkami investície - napríklad splatnosťou - dajú kombinovať mnohými spôsobmi. Investorom na Slovensku sú momentálne najdostupnejšie garantovaný štruktúrovaný depozit od UniBanky a zaistené podielové fondy od ČSOB. Tieto finančné inštitúcie majú s predajom zaistených produktov slovenským klientom viac ako polročné skúsenosti. V zahraničí sú zaistené fondy bežné, podieľajú sa na celkových investíciách jednou pätinou či štvrtinou.
ČSOB sa rozhodla pre predaj zaistených podielových fondov, doteraz uviedla na trh dva s odlišnými podmienkami. "Tieto produkty sú pre klientov, ktorí nechcú znášať príliš veľké riziko, ale chcú výnosy," hovorí Juraj Široký z ČSOB Asset Managementu. "Zhodnotenie prostriedkov klienta sa pohybuje od zaistenia po maximálny možný výnos," vysvetľuje.
Pri podielových fondoch je zo zákona zakázané uvádzať vopred zhodnotenie. Zaistené fondy sú výnimkou. Ako však môžu zaistiť, že klientovi, čo vložil 100 korún, vyplatia týchto 100 korún, aj keby šli trhy nadol?
Banka totiž investuje časť peňazí do dlhopisov, kde presne vie, aký výnos prinesú. Tým zabezpečí, aby mala v čase splatnosti sumu, ktorú získala od klientov. "Za zvyšok kúpime opcie na nákup akcií. Ak ich cena rastie, rastie aj cena opcie. Ak teda akcie idú nahor, uplatníme právo na opciu a dosiahneme výnos," objasňuje Široký. "Nejde o nič komplikované, ale musí sa to robiť vo veľkom," hovorí bankár.
UniBanka ponúka garantovaný produkt. Ide o vklad, ktorý je zároveň chránený prostredníctvom Fondu ochrany vkladov. Peniaze sa nerozdelia na nákup pevne úročených aktív a opcie, ale iba na investíciu do akciového indexu. Tá sa tiež uskutočňuje formou opcie. "Výnos indexu sa priebežne meria, na konci sa spriemeruje a klient z neho dostane 90 percent," vysvetľuje generálny riaditeľ UniBanky Jozef Barta. "Za tú 'poistku', že nič nestratí, nám dá 10 percent z výnosu."
Oba tieto produkty sú viazané na tri roky. Také je totiž odporúčanie minimálneho zotrvania investície v akciách.
Konkurencia sa iba prebúdza
UniBanka aj ČSOB majú úspech, predali zaistené fondy a garantovaný vklad za stovky miliónov korún. "Som prekvapený, že ostatné banky nás nenasledujú," dodáva šéf UniBanky Jozef Barta.
V ponuke bánk je možné nájsť podobný vklad v Slovenskej sporiteľni. Pri jej Sporobenefite spolu s klesajúcim zabezpečeným úrokom stúpa maximálny možný bonus.
Ďalšie banky či správcovské spoločnosti chcú pridať zaistené produkty do svojej ponuky väčšinou už v tomto roku. Niektoré, HVB Bank či Ľudová banka, dokážu ponúknuť v prípade záujmu zaistené fondy, no bežne o takejto možnosti neinformujú. Inak by to malo byť napríklad v Dexii, ktorej správcovská spoločnosť zaistený fond plánuje uviesť na trh. Prípravy finišujú aj v Tatra Asset Managemente či Prvej penzijnej, ktoré chcú na toto pole vstúpiť v druhom polroku.
Absencia zaistených fondov na trhu mala podľa Gabriela Hinzellera, člena predstavenstva VÚB Asset Managementu, dôvod v legislatíve. "Podľa nej bolo vlani utvorenie zaisteného fondu pomerne zložité," hovorí. Preto vytvorili otvorený podielový fond, ktorý investuje do štruktúrovaných produktov. "Fond je tak zaistený svojím investičným zameraním a produktmi, ktoré sa nachádzajú v jeho portfóliu," vysvetľuje. (bro)
Vklad ovplyvňuje aj inflácia a poplatky
Pri zaistenom produkte má klient istotou, že jeho vložená tisícka sa mu vráti. No minca má aj druhú stranu: poplatky a infláciu.
Poplatky majú zakaždým inú štruktúru a výšku, no vždy nejaké treba zaplatiť. Ide o percentá z investovanej sumy. Ak sa teda trhom nedarí a investor dostane späť iba svoju tisícku, to neznamená, že nič neprerobil. Prišiel o poplatky. Tie zostali banke či správcovskej spoločnosti.
Aj počas obdobia, kým peniaze pracujú v zaistenom produkte, rastú ceny. Nákup, ktorý možno urobiť dnes za tisícku, stojí v čase splatnosti vkladu či fondu v priemere viac. Ak investor dostane späť svoju tisícku, rovnaké tovary či služby už stoja viac. Jeho peniaze sa tak vlastne znehodnotili. Pravda, ak by investoval do nezaisteného produktu a trhy by klesli, znehodnotila by sa jeho investícia ešte väčšmi. (bro)