Bratislava 15. apríla (TASR) - Kľúčovou úlohou štátu v oblasti technickej normalizácie, metrológie, skúšobníctva, akreditácie a kvality na roky 2004 až 2008 je, po vstupe do EÚ, zabezpečiť slobodný pohyb tovaru a poskytovanie služieb, a tak dosiahnuť priaznivejšie podnikateľské prostredie. Vyplýva to z materiálov predložených predsedom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, ktoré dnes vláda odobrila.
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (ÚPNMS) je zodpovedný v tejto oblasti za štátnu politiku, ktorá nadväzuje na politiku Európskej únie a na svetové vývojové trendy. V súvislosti s technickou harmonizáciou sa tak slovenským podnikateľským subjektom poskytuje istota v medzinárodnom obchode a vytvára sa rovnaké prostredie ako v štátoch EÚ.
V oblasti technickej normalizácie funkciu národného normalizačného orgánu vykonáva Slovenský ústav technickej normalizácie (SÚTN), ktorý zabezpečuje tvorbu, schvaľovanie a vydávanie slovenských technických noriem. Základnými zámermi v tejto oblasti na roky 2004 až 2008 je aktívne zapojenie SÚTN do tvorby nových európskych a medzinárodných noriem a zabezpečenie požiadaviek spotrebiteľa týkajúce sa zdravia, životnej úrovne, vzdelávania, technického pokroku a vysokej kvality potravín použitím metód a parametrov kvality. Cieľ sa naplní zapojením SR do prípravy medzinárodných a európskych noriem, ale najmä ich využívaním v hospodárstve, v službách a v zdravotníctve.
V oblasti metrológie rozhodujúcu úlohu zohráva Slovenský metrologický ústav, ktorý má zabezpečiť trvalé udržanie metrologickej a vedecko-technickej úrovne v súlade s potrebami národného hospodárstva. Politika rozvoja metrológie sa orientuje aj na prenikanie do stredoeurópskeho regiónu a na východoeurópske trhy. Naplnenie cieľa sa sústreďuje najmä na rozvoj nových oblastí využívajúcich nové technológie.
V oblasti skúšobníctva musí štát v danom období vynakladať primeranú pomoc na zabezpečenie ochrany obyvateľstva pred uvedením nebezpečných výrobkov na trh. Keďže výhodou slovenského skúšobníctva je vysoká technická odbornosť zamestnancov, kvalita služieb, dobré technické vybavenie skúšobní a vysoko konkurenčná cena, treba tieto skutočnosti zohľadniť najmä pri prenikaní SR na trhy EÚ, pri budovaní spolupráce s trhmi mimo EÚ a pri budovaní dobrovoľných združení skúšobní v tzv. skúšobných domoch. V neregulovanej oblasti treba rozširovať dobrovoľné skúšanie a certifikáciu výrobkov a taktiež aktívne pôsobiť v odborných hodnotiteľských komisiách. V tejto oblasti pôjde o optimalizáciu siete skúšobní, zvýšenie kvality ich prác a prenikanie na zahraničné trhy. V súčasnosti je implementovaných 27 smerníc EÚ týkajúcich sa nového prístupu a 9 smerníc pre energetické označovanie výrobkov.
V oblasti akreditácie je hlavnou úlohou štátu zabezpečiť funkčnosť a činnosť národného akreditačného orgánu (SNAS) a jeho ďalší rozvoj v súlade s medzinárodnými princípmi a kritériami akreditácie. SNAS musí zabezpečiť akreditáciu všetkých činností, ktorých výsledky majú spĺňať vysoký stupeň správnosti a dôvery, pričom pôjde najmä o akreditáciu kalibračných a skúšobných laboratórií, certifikačných orgánov, inšpekčných orgánov a iných subjektov podľa noriem a požiadaviek EÚ.
Finančné zdroje na splnenie týchto cieľov pôjdu zo štátneho rozpočtu, ktoré sú určené pre ÚPNMS SR. Doplnkové zdroje budú predstavovať prostriedky organizácií v pôsobnosti úradu a prostriedky získané účasťou na medzinárodných projektoch.