Brusel 19. apríla (TASR) Konferenciou o Slovensku ako novej tvári v rozšírenej Európskej únii sa dnes v Bruseli začal slovenský týždeň v európskych inštitúciách, ktorého cieľom je predstaviť SR ako novú členskú krajinu únie.
Sériu podujatí otvoril vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky, ktorého príjemne prekvapil počet záujemcov o úvodnú konferenciu i množstvo otázok, hoci mnohé z nich smerovali na problematické oblasti, napríklad situáciu Rómov.
Nesmieme sa uraziť alebo čudovať, ak sa opýtajú aj na citlivejšie veci, myslím si, že celkovo je Slovensko chápané ako perspektívna krajina a odzrkadlilo sa to aj tu, povedal novinárom Csáky.
Publikum, ktoré tvorili najmä úradníci z inštitúcií EÚ a diplomati, zaujímali aj výsledky prezidentských volieb. Vicepremiér pred účastníkmi konferencie vyhlásil, že nový slovenský prezident Ivan Gašparovič bude v júni začínať so silným hendikepom, keďže roky pôsobil po boku Vladimíra Mečiara a je spoluzodpovedný za problémy Slovenska pred rokom 1998. Je však inteligentný a určite vidí šancu na zmenu svojej reputácie, povedal Csáky.
S úvodným predstavením Slovenska bol spokojný hostiteľ konferencie, generálny riaditeľ Rady EÚ Hans Brunmayr. Keď chcete, aby vás lepšie poznali, musíte sa dobre prezentovať. A to sa Slovensku dnes podarilo, povedal.
Dnes večer sa ešte uskutoční otváracia slávnostná recepcia slovenského týždňa, na ktorej sa zúčastní aj komisár Poul Nielson. Po nej si budú môcť záujemcovia pozrieť slovenský film Kruté radosti. Pre filmových fanúšikov je pripravené aj premietanie filmov Sedím na konári a je mi dobre, Modré z neba a Záhrada.
Na stredu pripravili slovenské samosprávne kraje seminár pod názvom Regionálna politika - slovenské regióny v rozšírenej EÚ, na ktorom budú predsedovia Prešovského, Košického, Žilinského a Nitrianskeho samosprávneho kraja diskutovať so zástupcami Generálneho riaditeľstva EK pre regionálnu politiku.
Súčasťou slovenského týždňa budú aj sprievodné akcie, počas ktorých budú Bruselčania a zamestnanci európskych inštitúcií mať možnosť prezrieť si propagačné materiály, vizuálne projekcie o SR, výstavy obrazov i fotografií.
Záujemcovia budú môcť ochutnať aj gastronomické špeciality, ktoré sa budú v stredu podávať v jedálňach EK. Euroúradníci budú mať v priebehu týždňa možnosť zúčastniť sa aj na krátkych jazykových kurzoch slovenčiny.
Slovenský týždeň vyvrcholí v sobotu, keď známu bruselskú sošku cikajúceho chlapčeka Manneken Pis prvýkrát v jej dlhoročnej histórii oblečú do slovenského kroja. Návštevníci jednej z najobľúbenejších bruselských atrakcií si pritom budú môcť pozrieť vystúpenia slovenskej ľudovej hudby, prezentáciu tradičných remesiel a ochutnať slovenské pivo i víno.
V rámci slovenského týždňa vyjde aj špeciálne vydanie interných novín Európskej komisie o SR. Séria podujatí sa natiahne až do utorka 27. apríla, keď v Bruseli vystúpi SĽUK s koncertným programom Strom. Prezentácia Slovenska je v poradí tretím tematickým týždňom po Maďarsku a Česku, po SR bude nasledovať Poľsko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel