Comenius: Úžasné projekty pod deravými strechami

Aj keď je možné, že o päť alebo o desať rokov sa slovenské školy prispôsobia novým poznatkom o vzdelávaní, zatiaľ sa situácia na väčšine z nich neodlišuje od toho, čo tu bolo za socializmu. Ak však majú učitelia chuť niečo na vyučovacom procese zlepšiť, .


FOTO SME - JÁN KROŠLÁK



Aj keď je možné, že o päť alebo o desať rokov sa slovenské školy prispôsobia novým poznatkom o vzdelávaní, zatiaľ sa situácia na väčšine z nich neodlišuje od toho, čo tu bolo za socializmu. Ak však majú učitelia chuť niečo na vyučovacom procese zlepšiť, nemusia čakať, kým cez mašinériu úradov prejdú zákony, ktoré umožnia prístup k vzdelávaniu zmeniť.

Tento rok ide na projekty 350 000 eúr

Môže im v tom pomôcť Comenius, podprogram vzdelávacieho programu Socrates. Zúčastniť sa na ňom môžu všetky typy materských, základných aj stredných škôl. Comenius sa delí na tri časti (partnerstvo škôl, vzdelávanie pedagógov a siete Comenius) a v rámci prvej časti existujú tri typy: školské a jazykové projekty a projekty na rozvoj školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za tri roky, čo Comenius beží, sa školy zorientovali a dnes je už záujem vyšší ako finančné možnosti programu (tento rok sa rozdelí asi 350 000 eúr: školský projekt stojí asi 4-5000 eúr, jazykový asi 10-12 000 eúr - polovica peňazí ide zo štátneho rozpočtu a polovica z prostriedkov Phare).

„Niektoré školy jeden projekt končia a už sa hlásia s druhým,“ hovorí riaditeľka Národnej kancelárie Socrates Viera Farkašová. „Tento rok sa prihlásilo 91 projektov. Snažíme sa, aby sa do programu zapojili školy z celého Slovenska a najmä malé dedinské školy, lebo tie majú menej príležitostí ako napríklad bratislavské.“ Socrates spolupracuje aj s projektom Infovek - školy, ktoré dostali grant na projekt Comenius, majú väčšie šance získať počítače a pripojenie na internet z Infoveku.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúrna identita cez hranice

Školské projekty dávajú možnosť učiteľom a žiakom spolupracovať so zahraničnými školami na témach ako umenie, kultúrne špecifiká, folklór, história, ekológia, život mladých ľudí v krajinách Európy a podobne. „Na každom projekte sa musia zúčastniť školy najmenej z troch európskych krajín a mal by byť koncipovaný tak, aby na ňom žiaci pracovali v rámci učebných osnov viacerých predmetov,“ hovorí Viera Farkašová. „Téma kultúrna identita napríklad zahŕňa zemepis, dejepis aj literatúru.“

Cieľom jazykových projektov je zlepšenie jazykových zručností a komunikácie v cudzom jazyku a prostredníctvom nich sa deti od 14 rokov stretávajú aj so svojimi rovesníkmi z partnerskej krajiny.

Tento rok sa rozbiehajú prvé projekty na rozvoj školy. „Sú zamerané na drogovú problematiku alebo na zapojenie hendikepovaných detí do riadneho vyučovacieho procesu a pracuje na nich spoločne celá škola,“ dodáva Adriana Miškovicová.

SkryťVypnúť reklamu

Deti z učilíšť sa začali učiť jazyky

„Učitelia akoby získali novú energiu, sebavedomie, naučili sa využívať mimovládne organizácie,“ hovorí Farkašová. „Deti z učilíšť sa začali učiť jazyky, lebo vidia, že ich môžu využiť. Školy sa rozvíjajú. Niektoré majú deravú strechu, ale úžasné projekty.“

Tento rok sa končia prvé školské projekty - teraz budeme hodnotiť, čo sa skutočne zlepšilo. Začali sme spolupracovať aj so školskou inšpekciou. Je veľmi dôležité, aby práca učiteľov aj detí bola ocenená.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 467
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 076
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 057
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 849
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 580
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu