Brusel/Luxemburg 29. októbra (TASR) - Európska únia má obavy o pevnosť medzinárodnej koalície proti terorizmu, ktorá sa vytvorila po útokoch na New York a Washington z 11. septembra. Vyplynulo to z dnešného rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu.
Šéf francúzskej diplomacie Hubert Védrine označil za priame nebezpečenstvo pre protiteroristickú koalíciu pokračovanie konfliktu na Blízkom východe. "Ak neodblokujeme proces na Blízkom východe, určite to bude nebezpečenstvo pre pevnosť koalície," povedal novinárom Védrine, podľa ktorého takéto obavy zdieľajú takmer všetci ministri.
Žiadne pochybnosti však údajne nie sú o podpore EÚ americkým vojenským útokom proti Afganistanu. "Naozaj nikto dnes nespochybnil solidaritu (s USA)," ubezpečil nemecký minister Joschka Fischer, ktorý zároveň vyzval na zvýšenie humanitárnej pomoci pre obyvateľov Afganistanu.
Ministri sa zhodli na potrebe posilniť vzťahy s krajinami susediacimi s Afganistanom. Už v utorok odletí delegácia EÚ na čele s belgickým ministrom zahraničia Louisom Michelom a vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku Javierom Solanom do Uzbekistanu, Tadžikistanu a Turkmenistanu.
Posilnením vzťahov a spolupráce s týmito krajinami chce EÚ pomôcť tamojším vládam čeliť narastajúcej vlne islamského extrémizmu, ktorý silnie v dôsledku pokračujúcich amerických útokov na Afganistan. Podľa Solanu môže EÚ aj posilňovaním týchto vzťahov prispieť k udržiavaniu protiteroristickej koalície.
Ministri zahraničia dnes vyjadrili spokojnosť s pozitívnym vývojom na Balkáne, k čomu prispela aj minulotýždňová dohoda o ústavných zmenách v Macedónsku sprostredkovaná úniou. Macedónsko je prvou balkánskou krajinou, ktorá už v apríli podpísala s EÚ asociačnú a stabilizačnú dohodu.
Dnes podobný dokument podpísalo s EÚ Chorvátsko. Dohoda dáva Záhrebu štatút potencionálneho kandidáta na členstvo v EÚ. Podľa chorvátskeho premiéra Ivicu Račana by chcela jeho krajina splniť podmienky pre získanie kandidatúry do roku 2006.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab