Záhreb 21. apríla (TASR) - Chorvátsko by chcelo v júni dostať od Bruselu termín otvorenia rokovaní o vstupe do EÚ, rozhovory začať koncom roku a do únie vstúpiť v roku 2007. Dnes to vyhlásil šéf chorvátskej diplomacie Miomir Žužul.
EÚ v utorok skonštatovala, že Chorvátsko splnilo politické a hospodárske kritériá pre otvorenie prístupových rokovaní po tom, čo výrazne zlepšilo spoluprácu s haagskym tribunálom OSN.
Žužul v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že je realistické očakávať, že Rada Európy chorvátsku kandidatúru potvrdí na stretnutí 17. a 18. júna. "Je tiež realistické očakávať, že vtedy bude stanovený dátum pre prístupové rokovania, ktoré by sme mohli otvoriť začiatkom roku 2005 alebo koncom tohto roku," povedal minister. "Sme ambiciózna vláda, pripravená na výzvy, a do roku 2007 môžeme byť pripravení na vstup," dodal.
Žužul, člen konzervatívnej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2003, však zdôraznil, že dôležitejšie ako termín sú podmienky vstupu do EÚ. "To, o čom teraz rokujeme, v tom budeme musieť, my a generácie po nás, žiť. Preto záleží na podstate, nie na kalendári," povedal minister.
Hlavnou prekážkou pre snahy Chorvátska bola skutočnosť, že nevydalo hľadaného generála Anteho Gotovinu, ktorého haagsky tribunál obžaloval v roku 2001 z vojnových zločinov. Ale po tom, čo Záhreb v ostatných dvoch mesiacoch vydal dvoch generálov a šiestich bosnianskochorvátskych dôstojníkov, hlavná prokurátorka tribunálu Carla del Ponte dala chorvátskej žiadosti zelenú.
"Ukázali sme, že môžeme splniť politické kritériá - spoluprácu s tribunálom, návrat utečencov, práva menšín - a budeme tak naďalej robiť," vyhlásil Žužul. Za najväčšie výzvy označil reformu justície a reformu hospodárstva založenom hlavne na importe a službách.
Pozitívna správa EÚ nie je podľa ministra dobrá len pre Chorvátsko, ale pomôže aj iným balkánskym krajinám v integračných ambíciách.
"Nepovažujeme to za chvíľu nášho oddelenia od regiónu. Teraz má Chorvátsko zvýšenú povinnosť pomôcť pri stabilizácii regiónu a pomôcť všetkým našim susedom, aby sa vydali na rovnakú cestu," povedal Žužul.
Dve iné balkánske krajiny - Bulharsko a Rumunsko - majú do EÚ vstúpiť v roku 2007, Chorvátsko je považované za ekonomicky vyspelejšie ako obe menované.
Ďalšie balkánske štáty - Albánsko a tri bývalé juhoslovanské republiky: Macecónsko, Bosna a Srbsko a Čierna Hora (SČH) - sú chudobnejšie a výrazne zaostávajú v snahách o pripojenie.
"Som si istý, že správa Komisie regiónu ukáže, že všetky krajiny majú naozaj európsku perspektívu, a že to môžu tiež dokázať," vyhlásil Žužul.