Bratislava 21. apríla (TASR) - V Liptovskom Mikuláši by sa mala zriadiť Akadémia ozbrojených síl a Národná akadémia obrany. Tamojšia existujúca Vojenská akadémia sa 15. augusta tohto roku plánuje zrušiť.
Vojenská letecká akadémia generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach by sa zase mala zlúčiť s Technickou univerzitou v Košiciach. Hovorí o tom návrh zákona z dielne ministerstva obrany, ktorý dnes schválila vláda.
Cieľom je vytvoriť legislatívny základ pre reformu vojenského školstva. Doterajší systém vojenského vysokoškolského vzdelávania sa stal neefektívnym, keďže spájal akademickú časť prípravy, vojensko-odbornú časť a vojenský výcvik do jedného celku. Pripravovaná zmena by mala tieto zložky oddeliť.
Akadémia ozbrojených síl by mala fungovať ako vojenská štátna vysoká škola neuniverzitného typu. Na jej čele bude stáť rektor. Zameria sa na poskytovanie vysokoškolského vzdelávania uchádzačom o výkon profesionálnej služby v nástupných funkciách plánovaných pre dôstojníkov ozbrojených síl. Poskytovať bude vzdelanie v akreditovaných študijných programoch prvého stupňa. Pôjde o štvorročné bakalárske štúdium. Počet študentov v ročníku nepresiahne dvesto.
Národná akadémia obrany bude vrcholným vojenským vzdelávacím a výcvikovým centrom. Poskytovať bude ďalšie vzdelanie dôstojníkom a práporčíkom formou kariérnych a iných kurzov. Riadiť ju bude veliteľ.
Študenti, ktorí začali štúdium na Vojenskej akadémii pred nadobudnutím účinnosti zákona, sa stanú študentmi Akadémie ozbrojených síl. Študenti vojenskej leteckej akadémie budú zase môcť dokončiť štúdium na technickej univerzite.
Obidve vzdelávacie ustanovizne budú napojené na štátny rozpočet prostredníctvom kapitoly rezortu obrany. Štúdium na vojenských vysokých školách by malo byť bezplatné s výnimkou študentov, ktorí nevykonávajú vojenskú službu.
Účinnosť zákona sa predpokladá od 15. augusta 2004. Schváliť ho musí aj parlament.