Bratislava 30. októbra (TASR) - Zmapovať aktuálny zdravotný stav a výskyt hlavných rizikových faktorov najmä kardiovaskulárnych ochorení na vybranej vzorke slovenskej populácie bolo cieľom projektu Zdravé pracoviská. Od júna do konca septembra tohto roku na dvanástich pracoviskách vyšetrili 1503 respondentov v priemernom veku 41,7 rokov, pričom zastúpenie žien a mužov bolo takmer rovnaké.
Lekárka Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty UK v Bratislave dnes na tlačovej besede informovala, že na pracoviskách vystupovala do popredia vysoká stresová záťaž u 39 percent mužov a 30 percent žien. Ďalej fyzickú námahu a častú expozíciu zdravia škodlivými faktormi na pracoviskách udáva 70 percent mužov a 55 percent žien. Až 20 percent vyšetrených uviedlo, že ich na pracovisku obťažuje fajčenie spolupracovníkov.
Napriek tomu, že 88,5 percenta pracovníkov hodnotilo subjektívne svoj zdravotný stav ako dobrý, vyšetrenia zaznamenali výskyt nadváhy a obezity u 68 percent mužov a 54 percent žien. Takmer tretina mala zvýšené hladiny celkového cholesterolu, viac ako štvrtina mala zvýšené až vysoké hodnoty krvného tlaku, pričom viac ako polovica o tom ani nevedela. Iba 10,7 percenta respondentov, z toho 6,3 percenta mužov a 14,8 percenta žien malo výsledky všetkých vyšetrení v norme a navyše nefajčili. J. Jurkovičová poukázala na to, že teoretické vedomosti o zdravom životnom štýle slovenskej populácii nechýbajú. Jeho nedodržiavanie však najčastejšie odôvodňovali nedostatkom pevnej vôle a času. Z faktorov životného štýlu vystupuje do popredia fajčenie, nedostatočná mimopracovná fyzická aktivita, nesprávne stravovacie návyky ako nedostatočná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, rýb, ovocia, zeleniny a nízka frekvencia jedál denne.
Do skríningového programu Ministerstva zdravotníctva SR - Zdravie na pracovisku sa zapojilo 12 slovenských podnikov a výskum realizovali štátne zdravotné ústavy za podpory výskumno-vývojovej spoločnosti Pfizer.