Brusel 25. apríla (TASR) Európska únia sa 1. mája rozšíri z dnešných 15 na 25 členských krajín. Jej plnoprávnymi členmi sa o polnoci z piatka na sobotu stanú Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus.
Ako budú fungovať inštitúcie EÚ s 25 členmi? Zvýši sa kriminalita, či pašovanie tovaru? Zaplaví západnú Európu lacná pracovná sila z Východu? Zvládnu nováčikovia uplatňovanie desaťtisícov strán európskej legislatívy, alebo ich čakajú súdne spory?
Na tieto i mnohé ďalšie otázky, ktoré sa v súvislosti s rozšírením vynárajú, dá odpoveď až prax a prvé týždne či mesiace po rozšírení. Najbližšie dni nebudú v Bruseli ani hlavných mestách venované riešeniu možných problémov, ale oslavám historického zjednotenia Európy, ako rozšírenie radi nazývajú európski politici.
Tí zatiaľ upokojujú, že k ničomu dramatickému po 1. máji nedôjde. Inštitúcie sú právne, priestorovo i jazykovo pripravené príchod nových členov zvládnuť. Štúdie o migrácii ukazujú, že hľadať prácu v súčasných krajinách EÚ sa chystá len asi jedno percento nových obyvateľov, a to prevažne mladí, vzdelaní a slobodní ľudia.
Nové krajiny podľa Európskej komisie prevzali celú legislatívu EÚ a sú pripravené ju aj uplatňovať, žiadne ochranné opatrenia preto zatiaľ netreba, a to ani v takej citlivej oblasti, akou je bezpečnosť potravín, ktoré bola roky doslova strašiakom.
Brusel i hlavné mesto predsedajúceho Írska Dublin sa preto radšej pripravujú na veľkolepé oslavy, ktorými chcú z piatka na sobotu rozšírenie privítať.
Hlavné oslavy sú naplánované v Dubline, kde sa v sobotu zídu premiéri už 25 členských štátov rozšírenej EÚ. Íri však nechcú oslavy robiť pre politikov, ale skôr pre bežných ľudí na uliciach . Naplánované sú preto ohňostroje, trhy, ochutnávky špecialít z nových krajín, pouličná zábava, svetelná šou.
Hlavnú udalosť veľkolepý koncert medzinárodných hudobných hviezd ako Alannis Morissettová, či Cranberries pod holým nebom však nakoniec dublinskí organizátori zrušili z bezpečnostných dôvodov. Okrem Dublinu sa bude oslavovať aj v ďalších desiatich írskych mestách. Každá nová krajina dostala jedno partnerské mesto, Slovensku sa ušiel Cork.
Zahanbiť sa však nechce nechať ani Brusel, kde sídlia hlavné európske inštitúcie a kde sa odohrávajú najdôležitejšie rokovania EÚ. Európska štvrť bude 1. mája uzavretá pre dopravu a vytvorí sa tu veľká pešia zóna, ktorá povedie od Európskeho parlamentu okolo Európskej komisie a Rady EÚ až k parku Cinquantenaire.
Európske inštitúcie otvoria svoje dvere návštevníkom, všade budú prebiehať výstavy a debaty o rozšírení a budúcnosti kontinentu. Chýbať nebudú stánky, v ktorých svoje tradície a špeciality predstavia nové krajiny. V uliciach bude živá hudba, folklórne súbory, remeselníci.
Rozšírenie oslávi aj centrum mesta na hlavnom námestí Grand Place budú celý víkend informačné stánky a vystúpia súbory z nových krajín. Veľkolepé oslavy sa pripravujú aj v hlavných mestách nových i súčasných krajín únie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) mic